O szczęśliwe narodzenie...

Tematyka miesięcznika Msza Święta w roku 2015

„O szczęśliwe narodzenie, gdy Dziewica nieskalana dała nam Odkupiciela poczętego mocą Ducha” — to jedna ze zwrotek hymnu nieszporów z 1 styczna, który pięknie łączy treści przeżywanej oktawy Narodzenia Pańskiego, uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i początku nowego roku kalendarzowego. W bożonarodzeniowym klimacie łatwiej nam poczuć i przyjąć, że to rzeczywiście dla nas, dla całego świata „szczęśliwe narodzenie”.

O szczęśliwe narodzenie...

Tym bardziej gdy w noworocznej mszalnej liturgii słowa słyszymy zaczerpnięte z Księgi Liczb wspaniałe Boże błogosławieństwo — życzenia samego Boga: „niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą”. Uświadamiamy sobie, że tym uśmiechniętym do nas i dla nas obliczem Boga jest Jezus narodzony w Betlejem z Maryi Dziewicy. Tak, to oblicze ma konkretną postać, nie jest jakąś zjawą, nie jest imaginacją ludzkiej wyobraźni i pragnień, nie jest tylko symbolem. Pogodne oblicze naszego Boga to Osoba Zbawiciela. W Nim Pan Bóg jest najbardziej dostępny, najbardziej bliski i najbardziej czujący z nami ludzką egzystencję w jej blaskach i cieniach. Obyśmy pamiętali, że to oblicze Boga promienieje nad nami nie tylko w dniach Bożego Narodzenia, ale przez cały rok. Obyśmy umieli odwzajemnić ten uśmiech naszego Pana...

W Redakcji miesięcznika z nadzieją i optymizmem wkraczamy w nowy czas, który przyniesie nowe treści. Jak już wspomniałem w grudniu, w zasadniczej części teologiczno-liturgicznej „Mszy Świętej” będziemy kontynuować cykl poświęcony liturgii godzin. Powoli zbliżamy się do jego finalizacji. Obok treści „brewiarzowych” pojawią się oczywiście także inne, związane z biegiem roku liturgicznego i różnymi okolicznościami życia kościelnego. Tę część — jak do tej pory — będzie wspierać sekcja „katecheo”, proponując w każdym numerze konspekt aktualnej katechezy liturgicznej.

Nowe tematy zagoszczą natomiast na naszych łamach w poszczególnych działach tematycznych. I tak w sztuce będziemy w tym roku odkrywać „ikonografię Serca Jezusowego”, a to w związku z przypadającą w lutym br. 250. rocznicą wprowadzenia święta ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zainteresowani muzyką i śpiewem kościelnym w dziale „Musica sacra” będą mogli poczytać, jak rozwój liturgicznych i pobożnych pieśni i muzyki znalazł swoje odbicie w śpiewnikach kościelnych XX i XXI wieku. Będzie to dobra okazja do przyjrzenia się i do oceny tych duszpasterskich pomocy.

ABC liturgii, adresowane nie tylko do lektorów i ministrantów, także będzie traktować o książkach, ale innych niż śpiewniki, mianowicie o księgach liturgicznych. Wraz z nowym autorem tej części miesięcznika będziemy w prostej i krótkiej formie przybliżać historię, zawartość i znaczenie ksiąg niezbędnych do sprawowania liturgii.

Swoje dwie strony, na których podejmiemy bieżące tematy formacyjne, będzie miała też liturgiczna służba ołtarza. Nie zabraknie również polonijnych wieści z różnych zakątków świata oraz ciekawych podpowiedzi dla duszpasterzy.

Na pewno warto będzie sięgać po nasz miesięcznik w tym roku. Zapraszam!

Życzę, aby Boże oblicze promieniało uśmiechem nad nami przez cały rok, a my sami byśmy byli Jego radością.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama