Technika problemowa

Zastosowanie metod dyskusyjnych podczas katechez i spotkań grup parafialnych

Wydział Teologii UWM w Olsztynie

METODY DYSKUSYJNE
PODCZAS KATECHEZ I SPOTKAŃ GRUP PARAFIALNYCH

14. METODA PROBLEMOWA

Przebieg zajęć:

  • Wytworzenie sytuacji problemowej. Katecheta zapoznaje uczniów z problemem, który ma być rozwiązany. Dużą rolę odgrywa aktualność problemu. Możemy posłużyć się ciekawym filmem, nagraniem magnetofonowym, obrazem, wypowiedzią, artykułem, itp.
  • Sformułowanie problemu dydaktycznego. Chodzi o słowne określenie napotkanej trudności. Winni to uczynić uczniowie.
    Rozwiązanie problemu:
  • Problem należy rozbić na poszczególne zagadnienia. Wyciągnąć pytania, które by pogłębiały zagadnienie. Wymaga to ze strony katechety wcześniejszego przygotowania, przemyślenia (rozbicie problemu - tak w ankiecie, by możliwie dokładnie ująć wszystkie zależności składające się na dany problem).
  • Dokonać podziału na grupy i przedstawić grupom odpowiednie zadania. W każdej grupie pracą kieruje przewodniczący. Uczniowie wysuwają hipotezy, które powinni w oparciu o własne doświadczenie i wiedzę uzasadnić.
  • sformułowanie odpowiedzi na postawiony problem. Przewodniczący grup zdają relację z pracy w grupie na forum całej grupy katechetycznej. Ten etap pracy ma dla uczniów szczególne znaczenie wychowawcze. Rozwiązany problem i wykorzystane zadanie budzi w nich radość twórczą, wiarę we własne siły oraz zapał do dalszych poszukiwań. Dużą wartością jest pisanie wyników prac poszczególnych grup na tablicy.
  • Katecheta na podstawie wypowiedzi poszczególnych grup dokonuje podsumowania pracy zespołów.
  • Wyciągnięcie wniosków dla życia.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama