Dilerzy narkotyków będą bezkarni?

Depenalizacja posiadania niewielkiej ilości narkotyków - proponowana zmiana prawa może przynieść zupełnie odmienne konsekwencje od zamierzonych. Istnieją alternatywne propozycje

Piętnastu posłów z Ruchu Palikota postulują zmiany w ustawie antynarkotykowej i proponują depenalizację osób przyłapanych na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków. Deklarują, że czynią to z troski o los narkomanów, którzy posiadają narkotyki na własny użytek. Niezależnie od szczerości czy nieszczerości intencji deklarowanych przez autorów proponowanej nowelizacji, postulowane przez nich modyfikacje prawa będą miały w praktyce tylko jeden skutek: sprawią, że bezkarni staną się dilerzy narkotyków. Zorganizują oni w ten sposób sprzedaż narkotyków, by w danym momencie mieć przy sobie jedynie niewielką ilość narkotyków i by sprawiać wrażenie, że nie są oni sprzedawcami śmierci, lecz jedynie konsumentami tych substancji. Postulowana nowelizacja prawa będzie dla dilerów narkotyków prawną tarczą ochronną, gdyż zredukuje niemal do zera możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej. To sprawi, że będą jeszcze bardziej aktywni i agresywnie obecni na rynku narkotykowym i że wciągną jeszcze większą liczbę młodych ludzi w dramat narkomanii.

Rzeczywista troska polityków o los narkomanów, czyli o to, by ludziom uzależnionym raczej pomagać niż by posyłać ich do więzienia, może mieć tylko jedną skuteczną formę. Chodzi mianowicie o to, by stosować następującą zasadę: albo osoba przyłapana przez policję na posiadaniu narkotyku godzi się na natychmiastową, zamkniętą terapię (która trwa zwykle od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy), albo ponosi konsekwencje karne. Jeśli aresztowanym jest diler narkotyków, który udaje narkomana, po to, by uniknąć kary, to wtedy albo pójdzie on do więzienia, albo zdecyduje się na udawanie pacjenta, lecz wtedy dla niego terapia i tak będzie miała charakter kary. Jeśli natomiast aresztowanym będzie rzeczywiście narkoman, to najlepszym dla niego rozwiązaniem będzie jego zgoda na terapię. Jeśli się na to nie zgodzi, wtedy zostanie skazany na więzienie, co sprawi, że na ten czas będzie chroniony przez instytucję państwową od zażywania narkotyków, a to stworzy mu szansę na uświadomienie sobie swego uzależnienia i ewentualne podjęcie terapii już z własnej inicjatywy. Tylko w takiej wersji prawo byłoby szczelne i rzeczywiście chroniłoby narkomanów, ale bez tworzenia furtki prawnej, która umożliwia chronienie przestępców.

Ponadto, proponowana nowelizacja sprzyja korupcji. Dilerzy narkotyków należą do najbogatszej grupy przestępców. Będą zatem starali się przekupić prokuratorów czy powołanych przez wymiar sprawiedliwości ekspertów od uzależnień, by ci stwierdzili, że w tym przypadku nie chodzi o przestępcę, lecz o narkomana. W obliczu ujawnionych ostatnio przypadków korupcji na wielką skalę w centralnych instytucjach naszego państwa postulowana nowelizacja jest igraniem z ogniem, a jednocześnie kpiną z opinii publicznej w naszym kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama