Poznając gender

Gender to temat wciąż aktualny i stale budzący różnorodne kontrowersje. To zagadnienie przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone

Poznając gender

Gender to temat wciąż aktualny i stale budzący różnorodne kontrowersje. To zagadnienie przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone. Jedno jest pewne – niezależnie od podnoszących się z różnych stron głosów o gender – warto ten temat bliżej poznać i wyrobić sobie o nim własne zdanie.

Profesjonalnie

Autorka książki – Agnieszka Niewińska – podeszła do tematu w niezwykle rzetelny sposób. Aby zgłębić tematykę gender, zapisała się na studia podyplomowe z zakresu gender studies, uczestniczyła w licznych warsztatach gender, eventach, wystawach i spotkaniach. Analizowała postulaty gender, promowane przezeń podręczniki równościowe oraz postulaty prawne. Efektem jej spostrzeżeń i refleksji jest właśnie ta pozycja, podzielona według kategorii jej badań.

Odkrywczo

Co odkryła pani Niewińska? Sposób przedstawiania światopoglądu gender, prezentowanego jako dziedzina nauki, a w swej metodologii zdecydowanie jednostronnego i skłonnego do nadinterpretacji faktów. Autorka obnaża absurdy gender, przedstawia dotyczące go spory i kontrowersje. Cytuje propagatorów tego nurtu, wyznawane przez nich wartości. Pozwala zobaczyć, jak wykorzystywane są cenne i potrzebne postulaty i zmiany oraz jak rozumiane jest tutaj lepsze społeczeństwo.

Uważny czytelnik dostrzeże tolerancję bez granic, epatowanie seksualnością i dążenie do seksualnego wyzwolenia, parodię religii, próby zniszczenia obecnego porządku świata, dekonstrukcję wartości i obalanie autorytetów. Zobaczy różnicę między naukowością i pseudonaukowością, samodzielnie określając, co dominuje podczas genderowych imprez.

Autorka, prezentuje szeroki wachlarz treści , obficie cytuje propagatorów gender i strony internetowe z nim związane, co pozwala obficie czerpać materiał do refleksji.

Subiektywnie

Jakie wrażenia towarzyszą lekturze? U mnie w pierwszym momencie pojawiło się niedowierzanie i konsternacja, że takie rzeczy faktycznie mają współcześnie miejsce. Że znajdują się ludzie, którzy bezrefleksyjnie przyjmują przesiąknięte seksualizmem, dążące do rekonstrukcji rzeczywistości poglądy i postulaty. Że propagatorzy gender mogą mieć w sobie tak wiele agresji i zawziętości, posuniętej nawet do naginania faktów, by dopasować je do pasującej doktryny. Szokująca była wiedza o odbywających się warsztatach, których uczestnicy są nadzy, o kolorowaniu waginy, dziele sztuki nazwanym „Kaplica Waginy” i innych podobnych pomysłach.

Autorce można zarzucić, że mimo usilnych prób, nie jest w swoim wywodzie bezstronna, jej poglądy mocno przebijają ze stronic książki. Choć krytyczne spojrzenie może być też zarazem plusem – na przykład, gdy przywołuje opinie przeciwne, badania naukowe, wypowiedzi specjalistów z różnych dziedzin. Pomagają one w odkryciu plusów i minusów gender oraz wyrobieniu sobie na ten temat osobistej opinii. Argumentów po przeczytaniu książki z pewnością nie zabraknie.

Poznając gender

Powyższy tekst to recenzja książki, którą można zakupić TUTAJ.

Autorka książki: Agnieszka Niewińska
Tytuł: Raport o gender w Polsce
Rok wydania: 2014
EAN: 9788364095467
Wydawnictwo: Fronda

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama