Wypowiedzi - informacje

Sąd za Dekalogiem. Walka o Kościół.

"Idziemy" nr 21/2010

Wypowiedzi - informacje

SĄD ZA DEKALOGIEM

Federalny sąd apelacyjny odrzucił wniosek Amerykańskiego Stowarzyszenia Swobód Obywatelskich (ACLU), które domagało się usunięcia z wystawy w Leitchfield w stanie Kentucky tablicy Dziesięciu Przykazań.

Ekspozycja znajdująca się w gmachu sądu hrabstwa Grayson zawiera obok Dekalogu między innymi Wielką Kartę Swobód, Deklarację Niepodległości i Deklarację Praw. Celem wystawy jest pokazanie podwalin amerykańskiego prawa, dokumentów, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu obywatelskiego społeczeństwa i rządu w USA.

Cztery miesiące temu sąd apelacyjny uznał, że władze hrabstwa Grayson miały prawo do urządzenia wystawy, na której znajduje się Dekalog. W piątek 14 maja sąd federalny odrzucił zażalenie ACLU na tę decyzję. Nie wiadomo, czy ACLU będzie w tej sprawie odwoływać się do Sądu Najwyższego USA.

WALKA O KOŚCIÓŁ

Parafia rzymskokatolicka św. Marii Magdaleny we Lwowie, która od wielu lat domaga się zwrotu kościoła, będzie dochodzić swych praw w sądzie kijowskim. W zabytkowym XVII-wiecznym obiekcie od wielu lat mieści się Budynek Muzyki Organowej.

„Po ostatniej decyzji Rady Miejskiej Lwowa o przedłużeniu terminu wynajęcia kościoła na cele muzyczne na dalszych 20 lat sytuacja w naszej parafii jest dosyć napięta” – powiedział KAI ks. Włodzimierz Kuśnierz, miejscowy proboszcz. Podkreślił, że postanowienie Rady Miejskiej nie odpowiada ustawodawstwu ukraińskiemu o wolności kultu i praktykowania religii oraz dyskryminuje katolików obrządku łacińskiego we Lwowie.

Wcześniej ks. Kuśnierz przy wsparciu prawie 500 parafian kościoła św. Marii Magdaleny wystosował apel do władz i społeczeństwa miasta.

Przypomnieli, że Rada Lwowa w marcu przekazała świątynię na 20 lat na salę muzyki organowej i kameralnej na zasadach nieodpłatnego wynajmu, nie uwzględniając potrzeb wspólnoty parafialnej i jej wieloletnich starań o zwrot lub korzystanie na równoprawnych warunkach ze swej prawowitej własności. Nabożeństwa w kościele są odprawiane od 2001 r., ale centralne przejście do ołtarza jest zastawione ławkami, których nie można przesuwać, ponieważ niszczy to, zdaniem dyrekcji, posadzkę. Ponadto zamurowane jest główne wejście do kościoła. Parafia nie może też korzystać z kościelnych organów. Po każdej Mszy św. ksiądz wynosi z kościoła Najświętszy Sakrament, by przewieźć go w bezpieczne miejsce.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama