Poszukiwani wolontariusze

W Siedlcach przygotowaniami duchowymi i organizacyjnymi do ŚDM zajmuje się Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży.

ŚDM to niezwykłe przedsięwzięcie angażujące nie tylko poszczególne ośrodki diecezjalne, ale każdą parafię. Przygotowaniami duchowymi i organizacyjnymi do tego wydarzenia zajmuje się Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży.

- Przed nami trudna i mozolna praca przygotowująca naszą diecezję na ŚDM Kraków 2016. Będzie to czas nie tylko formacji duchowej, ale też logistycznej i promocyjnej organizacji tego przedsięwzięcia - mówi Katarzyna Kozioł, rzecznik prasowy Centrum ŚDM.

Jednym z projektów realizowanych przez Centrum Światowych Dni Młodzieży jest „Bilet dla Brata”. Przez dwa najbliższe lata gromadzone będą środki, z których dofinansowany zostanie udział w ŚDM pielgrzymom z krajów Europy Wschodniej. - Nie chcemy, aby brak pieniędzy był przeszkodą w spotkaniu z papieżem i młodymi z całego świata - tłumaczy K. Kozioł. Pierwszą cegiełkę na rzecz „Biletu dla Brata” stanowi tzw. płyta kanonizacyjna, którą rozesłano do wszystkich parafii.

W ramach duchowych przygotowań do ŚDM uruchomiono także „Cz@t ze Słowem”. Materiały opracowane na każdy miesiąc zawierają wprowadzenie, konspekt spotkania w grupie, medytacje biblijne do indywidualnego wykorzystania, video komentarze do niedzielnych Ewangelii oraz propozycję wspólnotowej celebracji. Program w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie internetowej Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży: www.kdm.org.pl.

Diecezjalne Centrum rozpoczęło także poszukiwanie wolontariuszy. - Do tworzenia tak pięknego, a zarazem wielkiego dzieła, jakim są ŚDM, potrzeba rzeszy oddanych pomocników - wolontariuszy. Wszyscy ci, którzy już dołączyli i są w kontakcie z sekcją wolontariatu ŚDM, oraz ci, którzy chcą zasilić te wspaniałe szeregi, niech kierują się na facebookowy fanpage Diecezjalnego Centrum ŚDM do grupy „Wolontariusze Jerycho 2016” - zachęca rzecznik.

Zachęta do przyjazdu

Trwa realizacja filmu promującego diecezję siedlecką podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Głównym aktorem pierwszej sceny został bp Kazimierz Gurda, który - wraz z ekipą Centrum Diecezjalnego ŚDM oraz członkami KSM z parafii św. Teresy w Siedlcach - zaprasza młodzież z całego świata do przyjazdu w urokliwe wschodnie krajobrazy. - Materiał promujący diecezję siedlecką ma nade wszystko zachęcić jak największą liczbę uczestników z zagranicy, aby w trakcie trwania ŚDM w Krakowie, podczas tzw. dni w diecezjach, przyjechali do nas. Nie ukrywamy, że nastawiamy się głównie na gości ze Wschodu - wyjaśnia Katarzyna Kozioł, rzecznik prasowy Centrum Diecezjalnego ŚDM.

Na czas trwania Światowych Dni Młodzieży na terenie całego kraju zostały utworzone pola miłości („campus misericordia”), a diecezje przyjęły nazwy miast biblijnych. - Siedlce nie musiały się długo zastanawiać. Od kilku lat organizowane są w Pratulinie spotkania młodzieży Jerycho Młodych, stąd nasza diecezja nosi nazwę Jerycho - wyjaśnia K. Kozioł. - Reżyserem i scenarzystą kilkuminutowego filmu jest Maciej Gruda. Chcieliśmy wyeksponować naszą historię. Przypominamy, że w naszej diecezji znajduje się obraz Matki Boskiej Kodeńskiej, z którym związana jest niezwykła historia kradzieży przez Sapiehę. Na naszym terenie w obronie wiary stanęli błogosławieni Męczennicy Podlascy. Bardzo ważnym wydarzeniem w dziejach diecezji była obrona krzyża w Miętnem - wylicza pani rzecznik. I dodaje: - Bogata i wyjątkowa historia, piękno krajobrazu oraz urokliwe i niezwykłe miejsca już teraz, na stracie, plasują diecezję siedlecką na tle całego kraju na wysokim miejscu w rankingu atrakcyjności.

KO

Młodzi, którzy przyjadą do Polski w 2016 r., spędzą też kilka dni w diecezji siedleckiej. - Nie chcemy, aby pielgrzymi mieszkali w szkołach, w salach gimnastycznych, w ośrodkach kultury, bo to nie oddaje klimatu wydarzenia. Tymczasem rodziny, które przyjmą pielgrzymów, mają szansę dać świadectwo polskości i religijności - podsumowuje K. Kozioł.

Zbliża się peregrynacja symboli ŚDM

Krzyż oraz towarzysząca mu ikona Matki Bożej Salus Populi Romani peregrynują zawsze po kraju, w którym odbywają się Światowe Dni Młodzieży. W najbliższych dniach, od 14 do 28 czerwca, symbole ŚDM odwiedzą diecezję siedlecką.

W Niedzielę Palmową młodzi Polacy odebrali od papieża Franciszka krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz towarzyszącą mu ikonę Matki Bożej Wybawicieli Ludu Rzymskiego. Są to oficjalne symbole Światowych Dni Młodzieży przekazane wiele lat temu przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Symbole te, przywiezione do kraju, nawiedzają polskie diecezje. - Celem peregrynacji jest pobudzenie życia religijnego, ewangelizacja zsekularyzowanych środowisk oraz solidarność z cierpiącymi i skrzywdzonymi przez los - mówi ks. kan. Wojciech Hackiewicz, koordynator Diecezjalnego Centrum ŚDM. I bardzo mocno zachęca, aby do przygotowań w parafiach i punktach, do których dotrze peregrynacja, włączyły się całe społeczności. - By wspólnie przeżywać samą peregrynację znaków, które niosą wraz ze swoją pielgrzymką znak miłości Pana Jezusa do ludzkości, ale także poczuć razem ducha zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. - dodaje ks. W Hackiewicz.

Prawda krzyża

Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani po diecezji rozpocznie się od Siedlec. W ciągu dwóch tygodniu symbole dotrą do kilkunastu miejsc. - Siedlce są w uprzywilejowanej sytuacji, bo znaki pozostaną tu przez dwie doby - zwraca uwagę ksiądz koordynator. Krzyż i ikona przybędą do miasta 14 czerwca. - Delegacja młodych z naszej diecezji wybierze się do Wołomina. Tam, podczas święta młodych diecezji praskiej zostanie nam wręczony krzyż i ikona. Wieczorem przywitamy symbole na rogatkach miasta, w pobliżu kościoła pw. Bożego Ciała. W sztafecie, przekazując je poszczególnym parafiom, zaniesiemy te znaki do katedry. Tam zaplanowano Eucharystię, Drogę Krzyżową oraz ewangelizację. O 22.00 wyruszymy w procesji światła do kościoła pw. św. Stanisława. Na zakończenie odbędzie się widowisko multimedialne o Janie Pawle II - opisuje ks. W. Hackiewicz.

Przed symbolami ŚDM będzie się można modlić nie tylko w kościele. Wyruszą one na oddział onkologiczny szpitala wojewódzkiego, do wioski dziecięcej SOS, a także do więzienia. Krzyż i ikona odwiedzą także siedleckie szkoły średnie. - Symbole ŚDM mają za zadanie wędrować, iść, stawać w niekonwencjonalnych miejscach, tam, gdzie głęboko w sercu będzie odzywać się prawda krzyża - wyjaśnia diecezjalny duszpasterz młodzieży. Symbole ŚDM odwiedzą m.in.: Łuków, Międzyrzec Podlaski, Garwolin, Parczew, Włodawę i Białą Podlaską. Peregrynacja znaków zakończy się 28 czerwca w Pratulinie, na corocznym spotkaniu młodych katolików Jerycho Młodych, stamtąd zostaną przekazane młodzieży z Białorusi.

W trosce o młodych

Światowe Dni Młodzieży mają, zdaniem ks. W. Hackiewicza, wywołać w Kościele troskę o młodych. - Nie jest tak, że Kościół się o nich nie troszczy. Chodzi o to, aby zauważył młodych w kontekście obecnego czasu laicyzacji, przemian, które kształtują współczesną młodzież. Wyzwania są o wiele poważniejsze. Należą do nich odpowiedzi na rodzące się pytania, jak młodemu człowiekowi, zanurzonemu w ten świat, głosić nadzieję w Chrystusie, Ewangelię, jak do niego docierać. Mam kontakt z duszpasterstwem ludzi młodych i wiem, że jest to coraz trudniejsze zadanie. Takie wydarzenie ma wyjątkowe znaczenie, bo jest to wielka okazja do modlitwy - tłumaczy ks. koordynator.

Do modlitwy przy symbolach ŚDM ks. W. Hackiewicz zachęca nie tylko młodzież, ale też osoby starsze. - To jest wydarzenie, które organizują młodzi dla całego Kościoła - zwraca uwagę. I podsumowuje: - Te znaki, peregrynując po kontynentach, usłyszały miliony próśb. Warto już zacząć nastrajać serca na to wydarzenie.

KO
Echo Katolickie 22/2014

opr. ab/ab

Echo Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama