Alternatywa dla młodych

Z ks. Andrzejem Lubowickim, koordynatorem projektu ?Młodzi Tej Ziemi?, asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Magdalena Szewczuk


Alternatywa dla młodych

Z ks. Andrzejem Lubowickim, koordynatorem projektu „Młodzi Tej Ziemi”, asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Magdalena Szewczuk.

Skąd wziął się pomysł stworzenia portalu www.mlodzitejziemi.pl i do kogo jest on adresowany?

Na pomysł wpadła sama młodzież i to właśnie ona jest adresatem portalu. Internet stanowi źródło wiedzy i swoiste narzędzie, z którego młodzi korzystają niemal codziennie. Tym bardziej stworzenie przestrzeni dla młodzieży katolickiej oraz obecność w niej duszpasterzy i wychowawców jawiła się jako konieczność niesiona duchem czasu! Inspiracją stały się słowa Papieża Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Portal gromadzi ludzi młodych, angażujących się w różne grupy, ruchy, organizacje czy wspólnoty, w których kierują się wartościami chrześcijańskimi, przez co czynią wiele dobra. Nie było do tej pory żadnej przestrzeni, w której młodzież mogłaby się spotkać, wymienić doświadczeniami i połączyć swoje idee. Portal www.mlodzitejziemi.pl jest propozycją - z jednej strony - wymiany pomysłów, z drugiej - połączenia idei i sił.

Co odróżnia go od innych portali społecznościowych, których, trzeba przyznać, powstało bardzo wiele?

To prawda, że w Internecie jest wiele portali, ale nie było do tej pory takiego młodzieżowo-katolickiego. Ten portal jest narzędziem, które ma pomagać w integrowaniu młodzieży z różnych grup i wspólnot, diecezji oraz województw, a nawet różnych krańców świata! Już teraz mamy użytkowników z sąsiednich państw.

Funkcjonalność portalu będzie rozbudowywana i dostosowywana do potrzeb młodzieży oraz grup na nim zarejestrowanych. Zdradzę, że pracujemy nad stworzeniem kalendarza ważnych wydarzeń oraz platformy multimedialnej z możliwością umieszczania na niej filmów. Ten portal ma swój „know-how” i jest nim:

Komunikacja - wszystkie wspólnoty młodzieżowe przy parafiach ukierunkowane są na wychowanie człowieka dojrzałego duchowo. W dzisiejszych czasach młodzież dużo czasu spędza przy komputerze. Trzeba, aby przedmiotem przekazywanych przez siebie treści uczyniła wartości. Wartości te może odnaleźć i zaczerpnąć z grup, w których funkcjonuje.

Organizacja - naszym celem nie było uruchomienie kolejnego portalu, który przenosi w rzeczywistość wirtualną; www.mlodzitejziemi.pl powstał, by pomagać w organizowaniu życia przy parafii, w szkole, na uczelni, przy ośrodku kultury. Może stać się również narzędziem wspomagającym rekrutację na rekolekcje, wyjazdy wakacyjne czy różne imprezy o większym, nawet ogólnopolskim, zasięgu. Każdy korzystający z portalu ma okazję również zaprezentować innym ciekawe i atrakcyjne miejsca, z którymi jest związany - miejsca pielgrzymek, zlotów, rekolekcji, miejsca o wysokich walorach turystyczno-krajobrazowych. Dzięki temu powstaje „wartościowa mapa Polski”.

Formacja - jako twórcy portalu chcemy, aby profile grup miały pokrycie w rzeczywistości istniejących grup młodzieżowych, w których odbywa się konkretna formacja. Działające w ramach tych grup fora dyskusyjne motywują młodzież do wyrażania własnych opinii, dzielenia się doświadczeniami i do udzielania porad innym. Wychowawcom i duszpasterzom natomiast mają pomagać poznawać problemy dzisiejszej młodzieży.

Edukacja - oprócz portalu społecznościowego, na stronie www.mlodzitejziemi.pl znajduje się również opis całego projektu (ikona „przejdź do projektu” w górnym prawym rogu). Można tam znaleźć informacje o programie NATURA 2000, ciekawe artykuły autorstwa młodzieży oraz propozycje uczestnictwa w konkretnej „edukacji wyjazdowej”, m.in. terenowych warsztatach edukacji ekologicznej, kursie trenerskim, kursie edukatorów. Wszystkie odbywają się w ciekawych przyrodniczo i turystycznie miejscach.

Czy można powiedzieć, że „Młodzi Tej Ziemi” to już aktywny portal? Ile osób zarejestrowało się do tej pory?

Portal istnieje niecały miesiąc, a posiada ponad 870 zarejestrowanych użytkowników. Dziennie odwiedza go około 800 osób i notowanych jest ponad 10 000 odsłon. Każdego dnia przybywa po kilkadziesiąt nowych użytkowników. Ta dynamika z pewnością ulegnie zmianom. Mam nadzieję, że aktywność społeczna młodzieży będzie szła w parze z aktywnością na portalu.

Wydaje się, że portal jest odpowiedzią na potrzeby współczesnej młodzieży! Tradycyjne formy przekazania informacji i wartości bywają zawodne, a młode pokolenie wybiera spędzanie czasu przed monitorem komputera.

Owszem, ale ten portal to coś więcej niż nowoczesne medium docierania do młodzieży. Chodzi w nim o stworzenie atmosfery mobilizującej do pracy nad sobą i z innymi. Każdy może zaproponować jakiś ciekawy sposób na spędzenie czasu, na wyjazd, rekolekcje, na inicjatywę czynienia otoczenia piękniejszym. Każda minuta spędzona przez młodego człowieka na tym portalu to swoiste obcowanie z wychowaniem - poznawanie nowych ludzi, budowanie relacji w grupach oraz ukazywanie piękna otaczającego nas świata.

Wchodząc na stronę www.mlodzitejziemi.pl, wzrok przyciąga kolor zielony oraz informacje o różnego rodzaju działaniach proekologicznych. Co to oznacza?

Kolor zielony? No tak, nie da się tego ukryć. Kolor zielony to nadzieja, a młodzież - jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II - jest nadzieją ludzkości i Kościoła. Ale słusznie Pani zauważyła, ten portal promuje też działania proekologiczne i życie w pewnej harmonii z naturą. Tego oczekuje sama młodzież - powstają grupy sympatyków polskiej przyrody czy młodych ekologów. Przede wszystkim jednak pragniemy, aby każdy młody człowiek dbał o czystość własnego wnętrza, przez co stanie się ekologiem, jakiego potrzeba współczesnemu światu. Portal to jedna część projektu edukacyjnego, który ma charakter ekologiczny i jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Propagowanie lokalnego patriotyzmu i przywiązania do „małych ojczyzn” również wydaje się nie bez znaczenia...

No właśnie! Młodzież jest wrażliwa na piękno. Bardzo szybko dostrzega je w otoczeniu, a także umie się nim cieszyć i dzielić. Funkcjonalność portalu daje możliwość ukazywania ciekawych, atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo miejsc. Młodzież tworzy swoistą mapę wartościowych i godnych zobaczenia miejsc, przez co integruje się w regionie, województwie, diecezji - i to jest właśnie przywiązanie do „małych ojczyzn”.

Powiedzmy może kilka słów o najnowszych akcjach promowanych przez portal.

Oficjalnie portal wystartował 4 listopada, we wspomnienie św. Karola Boromeusza, patrona Jana Pawła II. Tego dnia, dzięki zaangażowaniu młodzieży zgromadzonej na portalu, zorganizowaliśmy nietypowe obchody imienin „Lolka”. Z pomocą Katolickiego Radia Podlasie oraz przy współpracy Biura Światowych Dni Młodzieży i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży spotkaliśmy się na modlitwie o rychłą beatyfikację i na audycji „Jan Paweł II widziany oczyma młodych”. Powstanie portalu www.mlodzitejziemi.pl może być odpowiednim prezentem imieninowym dla Jana Pawła II - Papieża Młodych!

Kilka dni temu rozpoczęła się rekrutacja na zimowe terenowe warsztaty edukacyjne, które będą się odbywały m.in. w Puszczy Białowieskiej i w Puszczy Niepołomickiej, Beskidzie Zachodnim i Tatrach. Warsztaty są dofinansowane, dlatego trzeba się spieszyć - liczba miejsc jest ograniczona.

Za pośrednictwem portalu można wziąć udział w ciekawych konkursach z cennymi nagrodami. Jednym z nich jest konkurs filmowo-fotograficzny „Poprzez film i fotografię poznaję przyrodę”. Oczywiście zapraszam wszystkich chętnych - nagrody czekają.

Twórcy portalu dbają o przekazywanie młodym ważnych wartości. Ale za jego pośrednictwem dają im też szansę na realizowanie swoich pasji i kontaktowanie się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Każdy młody człowiek ma jakieś swoje pasje i hobby. Za pomocą tego portalu można odszukać ludzi o podobnych zainteresowaniach i nawiązać z nimi kontakt, porozmawiać na forach oraz wymienić się doświadczeniami.

Dziękuję za rozmowę.

opr. aw/aw



Echo Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama