Siedlce XVII Hosanna Festival

Od 3 do 5 września będzie trwał kolejny ogólnopolski festiwal piosenki chrześcijańskiej, gwiazdami tegorocznej edycji będą Testimonium i TGD


Agnieszka Wawryniuk

Siedlce XVII Hosanna Festival

Festiwal chwały i uwielbienia

Od 3 do 5 września będzie trwał kolejny ogólnopolski festiwal piosenki chrześcijańskiej, znany od lat jako Hosanna Festival. Na deskach siedleckiego amfiteatru zaprezentują się zespoły z całego kraju. Gwiazdami tegorocznej edycji będą Testimonium i TGD.

Festiwal jak zwykle poprzedziły eliminacje. Zgłosiło się około 30 różnych podmiotów z całej Polski. O udział w konkursowych zmaganiach ubiegały się zespoły i soliści m.in. z Warszawy, Gdańska, Siemiatycz i oczywiście z Siedlec. Specjalna komisja wyłoniła 16 wykonawców. Początkowo miało być ich tylko 10, ale poziom, jaki zaprezentowali kandydaci był wyrównany i dość wysoki, co dodatkowo utrudniało wybór. - Podczas festiwalu młodych muzyków oceni komisja, którą pokieruje Mariusz Orzełowski, dyrektor artystyczny całego przedsięwzięcia. W jej skład wejdzie znana osobistość telewizyjna i autorytety muzyczne z Akademii Muzycznej w Warszawie - zapowiada ks. Wojciech Hackiewicz, diecezjalny asystent KSM.

Uwielbienie przez śpiew

- Hosanna Festiwal to nie tylko wielkie wydarzenie muzyczne, nie tylko wyłanianie talentów i dawanie szansy młodym, uzdolnionym artystom. To spotkanie ma także charakter formacyjny i ewangelizacyjny. Zapraszam w piątek do wielofunkcyjnej sali przy ul. Sokołowskiej (kościół św. Józefa) na 19.00. Właśnie o tej porze odbędzie się wieczór chwały - dodaje ks. Hackiewicz.

Festiwalowa sobota rozpocznie się o 15.00 Mszą św. w kaplicy akademickiej. Dwie godziny później w amfiteatrze siedleckim wystartuje przegląd konkursowy. Przed publicznością zaprezentują się wykonawcy zakwalifikowani przez komisję. Ten dzień zakończy się koncertem zespołu Testimonium.

Niedzielne świętowanie także zainauguruje Eucharystia, tym razem w kościele św. Stanisława. O 18.00 będzie można obejrzeć koncert laureatów, wtedy bowiem poznamy wyniki zmagań. Przypomnijmy, że na wykonawcę, który zdobędzie Grand Prix, czekają 3 tysiące złotych. Premiowane będą także niższe lokaty. Tegoroczną Hosannę zakończy występ Trzeciej Godziny Dnia.

Muzycznie i jubileuszowo

XVII Hosanna Festiwal będzie połączony z obchodami 20 rocznicy reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce. Tego dnia do Siedlec przyjadą KSM-owicze z całej diecezji. To oni byli pomysłodawcami i do dziś pozostali głównymi organizatorami festiwalu. Inicjatywa z czasem zmieniła swoją formułę, jednak ciągle jest ważnym modlitewno-ewangelizacyjnym wydarzeniem, które przyciąga coraz większe rzesze siedlczan oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Połączenie słowa Bożego, muzyki i uwielbienia jest tym, czego potrzebuje młody człowiek.

Na tegoroczną Hosannę warto przyjść chociażby po to, by na żywo usłyszeć dwa wspaniałe zespoły sceny muzyki chrześcijańskiej, jakimi są Testimonium i TGD. Pierwszy z nich na swojej stronie internetowej pisze: „Chcemy mieć swój udział w głoszeniu Jego słowa, rozwijając otrzymane talenty i wykorzystując najnowocześniejsze środki artystyczne i techniczne. Działalność w zespole mobilizuje nas do osobistej przemiany życia w świetle Ewangelii. To jest nasz cel i służba”. Zasłynęli utworami „Bogurodzica”, „Sanktuarium Twoje” i „Obrońca”. Grupy TGD nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Składa się z 35 młodych instrumentalistów i solistów, którzy wykonują muzykę gospel. Wykonywane przez nich piosenki mają w sobie niesamowity ładunek pozytywnej energii. Ich świąteczne koncerty rejestrowała telewizja polska. Najbardziej rozpoznawalnymi utworami tego zespołu są „Twój ląd”, „W cieniu Twoich rąk”, „Wiara czyni cuda” czy „Niech mnie unosi”. Koncerty TGD na długo pozostają w pamięci tych, którzy w nich uczestniczyli. Są wielką ucztą dla ucha i ducha.

Organizatorami Hosanna Festival, obok KSM, są Miejski Ośrodek Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki. Patronat nad wydarzeniem objęli ks. bp. Zbigniew Kiernikowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski i po raz pierwszy - główny kurator mazowiecki.

Zapraszamy wszystkich, młodych ciałem i duchem, którzy chcą uwielbiać Boga i lubią dobrą muzykę. Wstęp wolny!

Trzy pytania

Ks. Stanisław Chodźko.

Jakie były początki Hosanna Festiwal?

Pomysł zorganizowania festiwalu pojawił się w 1993 r. Nasz zamysł został zrealizowany rok później. Autorami inicjatywy byli ludzie tworzący zarząd diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Ja pełniłem wtedy funkcję diecezjalnego asystenta kościelnego. Chcieliśmy, aby w parafiach powstawały zespoły muzyczne i schole. Daliśmy impuls do rozwinięcia takiej działalności, a potem wymyśliliśmy formułę Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej, podczas którego nowo powstałe grupy mogły pokazać swoje umiejętności. Na ten festiwal przyjeżdżały zespoły z całej diecezji. Potem zmieniono postać tej inicjatywy, zaczęto kłaść nacisk przede wszystkim na poziom wykonawców, z czasem nabrała ona charakteru ogólnopolskiego. Dla nas poziom też był czymś istotnym, ale najważniejsze było samo spotkanie i wspólnota. Na festiwal przyjeżdżali członkowie KSM-u, Ruchu Światło-Życie i innych organizacji. Mieli okazję do rozmów i bycia razem.

Patrząc z perspektywy tych 17 lat, jakie owoce przyniósł festiwal?

Hosanna Festiwal wyzwolił dużo dobra. Dzięki niemu powstało wiele nowych zespołów, które ciągle pracowały nad swoim poziomem i udoskonalały się. Organizowanie całego wydarzenia mocno integrowało środowisko KSM-u. To było dla nich wielkie wyzwanie i przeżycie.

Czego życzyć KSM-owiczom w 20 rocznicę reaktywowania ruchu w Polsce?

Przede wszystkim wytrwałości. Dziś młodemu człowiekowi brakuje cierpliwości. Niejednokrotnie ma piękne i szlachetne ideały, ale często pryskają one jak mydlana bańka. Młodzi są mało odporni na życiowe trudy. Życzę im wytrwałości w pracy nad sobą, w formacji duchowej i w działaniu dla dobra innych.

opr. aw/aw



Echo Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama