"Dlaczego Kościół"

Zaproszenie na prezentację książki "Dlaczego Kościół" Luigi Giussaniego, założyciela Communione e Liberazione

„Do rzeczywistego zrozumienia życia, jakim jest Kościół,

potrzebne jest odpowiednie współdzielenie tegoż życia”

 

 

Ruch Kościelny Komunia i Wyzwolenie

(Comunione e Liberazione)

zaprasza na ogólnopolską prezentację książki

„Dlaczego Kościół”

autorstwa Księdza Prałata Luigi Giussaniego

 

W prezentacji książki udział wezmą:

Ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Ewa Czaczkowska,

Krzysztof Piesiewicz i Stanisław Sojka.

 

Prezentacja odbędzie się

w środę 30 marca 2005 r., o godzinie 18.00,


w Pałacu Staszica w Warszawie, ul. Nowy Świat 72,

Sala lustrzana na I piętrze.



Zgłoszenia na adres: e-mail:comunione@o2.pl

 

Patronat medialny:

Katolicka Agencja Informacyjna, Radio Józef, Opoka

NOTA O AUTORZE


Ksiądz Prałat Luigi Giussani (1922 - 2005) założyciel międzynarodowego ruchu kościelnego Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione).


Ks. Luigi Giussani urodził się we włoskim miasteczku Desio nieopodal Mediolanu. W młodym wieku wstąpił do Seminarium Duchownego. Po święceniach kapłańskich podjął wykłady na Wydziale Teologicznym Archidiecezji Mediolańskiej. Specjalizował się w studiach nad teologią wschodnią i teologią protestancką w Ameryce. Zajmowała go przede wszystkim problematyka rozumnego charakteru aktu wiary i motywacji przynależności do Kościoła.

W połowie lat 50-tych zrezygnował z funkcji wykładowcy i postanowił zostać nauczycielem religii w liceum klasycznym w Mediolanie. W 1954 r. zapoczątkował ruch Młodzieży Akademickiej, który w 1968 r. przekształcił się w ruch Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Do1990 r. ks. Giussani kierował katedrą "Wstępu do teologii" na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore w Mediolanie.

Ks. Luigi Giussani był także założycielem stowarzyszeń kościelnych, zrodzonych z doświadczenia Ruchu: "Bractwa Comunione e Liberazione" oraz "Memores Domini", uznanych przez Papieską Radę ds. Świeckich odpowiednio w 1982 i 1988 r.

Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża bardzo pomógł w rozwoju Ruchu. W tych miejscach, gdzie żyją i pracują członkowie CL, podejmują starania, by słowa Ojca Świętego były dosłyszane i właściwie zrozumiane. Liczne grono wychowanków ks. Giussaniego pełni dziś ważne funkcje w życiu kościelnym, społecznym, gospodarczym i politycznym. Ruch od ponad 20 lat organizuje też jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych we Włoszech o międzynarodowym zasięgu - "Meeting" w Rimini.

W wieku 83 lat ks. Luigi Giussani zmarł w Mediolanie, po długotrwałej chorobie. Kilka dni przed śmiercią Jan Paweł II zapewnił chorego kapłana o swej duchowej bliskości "w chwilach wielkiego cierpienia" i o modlitwie. W liście skierowanym w dniu pogrzebu 22 lutego br. Papież podkreślił, że miał "okazję spotykać Księdza Prałat Luigi Giussaniego i podziwiać jego gorącą wiarę, która wyrażała się w chrześcijańskim świadectwie, zdolnym do obudzenia, zwłaszcza u wielu ludzi młodych, chęci przekonującego przyjęcia ewangelicznego orędzia".

Ksiądz Giussani był autorem licznych książek przetłumaczonych na kilkanaście języków. Spośród nich w języku polskim nakładem wydawnictw Pallottinum oraz Jedność ukazały się m.in.: "Zmysł religijny" (2000), "Chrześcijaństwo jako wyzwanie. U źródeł chrześcijańskiego roszczenia" (2002), "Ryzyko wychowawcze" (2002), "Doświadczenie jest drogą do prawdy" (2003), "Cała ziemia pragnie Twojego oblicza" (2004) oraz "Dlaczego Kościół" (2004).

Ruch Komunia i Wyzwolenie jest dziś obecny w 70 krajach w Europie, Azji, Afryce i w obu Amerykach, gdzie skupia ponad 100 tys. chrześcijan. Są wśród nich ludzie dorośli i młodzież, osoby świeckie i duchowne, przedstawiciele wszystkich środowisk społecznych.

Ruch formalnie zaistniał w Polsce w 1983 r. Jego pierwszym odpowiedzialnym krajowym został, nieżyjący już, ks. Zdzisław Seremak z archidiecezji wrocławskiej. Obecnie wspólnoty CL skupiają około 1000 osób, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Świdnicy, Warszawie i Wrocławiu.

Więcej informacji o działalności Ruchu można znaleźć na stronie internetowej www.cl.opoka.org.pl. Ruch wydaje także dwumiesięcznik "Ślady" (www.slady.pl).

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama