Ikonopisanie

To opowieść człowieka żyjącego pięknem liturgii Kościoła prawosławnego. Tym człowiekiem jest Aidan Hart

Aidan Hart łączy w sobie wizję właściwą człowiekowi skłonnemu do refleksji z kompetencjami utalentowanego artysty. Dla wielu ludzi, dla których ikony stanowią drzwi do boskości, będzie najlepszym możliwym przewodnikiem.

Dr Richard Chartres, biskup Londynu

Ikonopisanie

Jest taka książka, a w zasadzie mogłabym napisać dość spora księga, która przybliża nam bardzo dokładnie proces tworzenia ikon. Ważniejsze jednak w niej jest to, że przedstawia nam osobistą opowieść człowieka żyjącego pięknem liturgii Kościoła prawosławnego. Tym człowiekiem jest Aidan Hart.

A ta dość spora, pięknie oprawiona księga to „Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego”. Ukazała się na polskim rynku dzięki Wydawnictwu JEDNOŚĆ. To księga pełna kolorów. Także kolorów ducha. Można w niej przeczytać „nie tylko, w jaki sposób powstają święte ikony zgodne z tradycją, ale również w jaki sposób człowiek stworzony jako ikona Boga podejmuje wysiłek, by stać się świętym”, jak to pięknie ujęła Archimandryta Vasileios z klasztoru Iviron na górze Athos.

W tym niezwykłym podręczniku znajdziemy ponad 450 kolorowych ilustracji i 180 rysunków. Odbiorcami mogą być wszyscy, którzy są wrażliwi na piękno dzieł sztuki ikonowej, a nie tylko ci, którzy są początkującymi, czy już profesjonalnymi, twórcami ikon. Dla tych ostatnich niewątpliwie księga ta może być potężnym źródłem inspiracji. Wszyscy natomiast mogą poznawać nie tylko proces tworzenia ikon, ale także duchowość Kościoła prawosławnego, którą autor stara się jak najlepiej przybliżyć Czytelnikom. Sądzę, że dla nas, katolików, może to być bardzo ubogacająca lektura ze względu na poznawanie wiary naszych Braci i Sióstr wyznających prawosławie.

Muszę przyznać, że mnie ikony zachwyciły od razu po otworzeniu tej księgi. Wielkie oczy Jezusa i Matki Jego, w których widać głębię… To naprawdę nie jest tylko malarstwo. To ogromna duchowość piszącego te ikony… Tak, jak to ujęła siostra Wendy Beckett, „ikona to wizualna forma teologii, słowo Boże”. Autor pisząc ikony rozumie to dogłębnie.

Ikonopisanie

Recenzowana książka to:

Aidan Hart, Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ, ISBN: 978-83-7971-076-8

Książka jest >>TUTAJ<<

Ikona jest „bramą, która otwiera się na ogród równie rzeczywisty, co ten świat” – przekonuje nas Aidan Hart, wybitny ikonopisarz prawosławny i profesor. Jest spotkaniem twarzą w twarz z przedstawioną na niej osobą. Dlaczego więc ikony wydają się nam często zbyt tajemnicze? Jak artysta powinien je tworzyć, by umożliwić to spotkanie? Autor, który wcześniej szukał odpowiedzi na te pytania w klasztorze Iviron na górze Athos, postanowił wyjść nam naprzeciw i ofiarować kompendium wiedzy na temat tworzenia ikon i malowania fresków. Czytamy więc m.in. o obróbce i gruntowaniu podobrazi, złoceniu, przygotowywaniu pigmentów, tynkowaniu czy technikach malarstwa temperowego, ale zawsze w powiązaniu z duchową i liturgiczną funkcją ikony.

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama