Watykan - ważne spotkania ze szczyptą optymizmu

Cotygodniowy komentarz z "Przewodnika Katolickiego" (12/2007)

Wieczorne spotkanie Ojca Świętego z prezydentem Rosji, 13 marca, trwało zaledwie 25 minut. Równolegle odbywały się rozmowy sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone i szefa watykańskiej dyplomacji abp. Dominique Mambertiego z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem. W wydanym po tych spotkaniach komunikacie stwierdzono, że odbyły się one w „bardzo pozytywnym klimacie" i dotyczyły także relacji między Cerkwią prawosławną a Kościołem katolickim. Wyrażono wolę rozwijania kontaktów między Stolicą Apostolską a Rosją, tym bardziej że często na arenie międzynarodowej obydwie strony zajmują podobne stanowisko w sprawach dotyczących zagadnień etycznych.

Prezydent Putin nie zaprosił Papieża do Rosji. Jak wiadomo, władze na Kremlu sprawę tę wiążą ze stanowiskiem Patriarchatu Moskiewskiego, który pomimo oznak ocieplenia wzajemnych relacji, nadal zarzuca katolikom tzw. prozelityzm i uniatyzm. Zarówno Cerkiew prawosławna, jak i rosyjski Kościół katolicki z pewnym optymizmem zapatrują się na przyszłość wzajemnych relacji. Zapewnił o tym abp Tadeusz Kondrusiewicz. W prasie włoskiej pojawiły się natomiast spekulacje na temat szans spotkania Ojca Świętego z patriarchą Aleksym II. Mówi się o terenie neutralnym, na przykład Wiedniu, Budapeszcie lub Genewie.

O ile relacje między Federacją Rosyjską a Stolicą Apostolską są już od kilkunastu lat uregulowane, to w przypadku Socjalistycznej Republiki Wietnamu obydwie strony dopiero rozpoczęły negocjacje. Od niespełna dwóch lat rząd w Hanoi zmienił swe podejście do Watykanu, a spektakularnym tego przejawem była papieska audiencja dla premiera Nguyen Tan Dunga 25 stycznia oraz tygodniowy pobyt delegacji watykańskiej w Wietnamie od 5 do 11 marca. Była to już 14. wizyta przedstawicieli Watykanu od upadku Sajgonu. Dotychczas chodziło o uzgodnienie mianowania biskupów. Tym razem mówiono jednak o normalizacji stosunków dyplomatycznych, a rozmówcami prał. Parolina z Sekretariatu Stanu byli jego odpowiednicy w wietnamskim MSZ, władzach partyjnych oraz przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Wietnamski Kościół jest bardzo żywotny i pomimo narzucanych przez władze ograniczeń do posługi kapłańskiej przygotowuje się 1580 kleryków. Można mieć nadzieję, że po wyświęceniu odegrają istotną rolę w ewangelizacji Azji. Kraj ten pragnął odwiedzić Jan Paweł II. Wietnamscy katolicy pragną, by plan ten zrealizował Benedykt XVI.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama