Przykład Albanii

Wywiad z abpem Mirdtią w przeddzień podróży Papieża Franciszka do Albanii

Przykład Albanii

„Sądzę, że u podstaw decyzji Papieża o odwiedzeniu naszego kraju są cierpienia i aspiracje naszego ludu. On sam w różnych wypowiedziach wspominał o cierpieniu narodu albańskiego, o prześladowaniach na tle religijnym za reżimu ateistycznego i o pokojowym współżyciu różnych grup religijnych”. 

Arcybiskup Tirany-Durrës, Rrok Mirdita, w ten sposób wyjaśnia znaczenie wizyty, którą jutro, w niedzielę, Franciszek złoży w Albanii, pierwszą w kraju europejskim. I dodaje: „Odzwierciedlenie tego współżycia w sferze politycznej ma ważne znaczenie, bowiem obecność osób reprezentujących różne wyznania religijne wśród odpowiedzialnych za życie publiczne pomaga w utrzymaniu równowagi społecznej. W tym sensie Albania może stanowić dobry przykład”. „Nasi ludzie — zaznacza dalej hierarcha — postrzegają Papieża Franciszka jako przewodnika moralnego o bardzo wielkim autorytecie. Wszyscy podziwiają jego prostotę i konsekwencję, umiejętność przemawiania wprost do serca osób, zdecydowanie, z jakim potępia zło dzisiejszego świata, zwłaszcza zło korupcji, która tutaj jest punktem bardzo czułym, jego wyraźne opowiadanie się po stronie ubogich, którzy na ziemi albańskiej są w większości. Społeczność obywatelska oczekuje od Papieża słów otuchy, jego wyraźnych wskazań dla odpowiedzialnych za życie polityczne, a także większego uwrażliwienia wspólnoty międzynarodowej na Albanię, kraj, który wyszedł z jednej z najokrutniejszych dyktatur w Europie i potrzebuje pomocy. Wszyscy spodziewają się, że spotkanie z Papieżem Franciszkiem rozpali na nowo nadzieję”.

Po długiej zimie

Wywiad z kardynałem Sekretarzem Stanu na temat podróży Papieża do Albanii

19 września 2014

Kraj ten pomimo długiej „zimy” izolacji i prześladowań potrafił stworzyć model „pokojowego i konstruktywnego współistnienia grup religijnych”.

W ten sposób mówi o Albanii kard. Pietro Parolin w wywiadzie przeprowadzonym przez Watykański Ośrodek Telewizyjny z okazji podróży Papieża, zaplanowanej na niedzielę 21 września. „Myślę, że decyzja Papieża Franciszka, by pojechać do Albanii — stwierdza purpurat — oznacza przede wszystkim chęć zaakcentowania tego: pomimo trudności, jakich ten kraj doświadczył, postanowił nie posługiwać się nigdy religią jako pretekstem do starć i konfliktów”. W wywiadzie kardynał zapewnia, że „Stolica Apostolska dodaje otuchy i udziela swojego wsparcia dla włączenia Albanii” do Unii Europejskiej. A mówiąc o wspólnocie katolickiej w tym kraju podkreśla, że jest to Kościół „młody”, naznaczony „męczeństwem” i „cechujący się prostą wiarą osób starszych”. Kościół, który rozwijał się dzięki wkładowi misjonarzy, a teraz powołany jest do „odnowienia zaangażowania, aby nadal wzrastał, i do przekazywania wiary, aby dowartościować wszystkie swoje części”.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama