Odnawianie zasobów energii

Prostota. Jak nie komplikować sobie życia

Odnawianie zasobów energii

Wydawnictwo ESPRIT,
Rok wydania: 2014,
ISBN 978-83-64647-11-6

Mark Batterson

Prostota
Jak nie komplikować sobie życia
Przemęczony. Przytłoczony. Zbyt zajęty. Brzmi znajomo?
Dzisiejsze tempo życia może doszczętnie wykończyć zwyczajnego człowieka. Co gorsza, nieustanne zabieganie i troska o rzeczy doczesne powodują, że tracimy z oczu to, co naprawdę ważne.
A co, jeśli życie może wyglądać inaczej? Co by się stało, gdyby odrzucić to, co zbędne i żyć dla tych, których kochamy? Jeśli, kierując się sprawami najważniejszymi, wybierzemy proste życie, będziemy musieli nie tylko zmienić tygodniowy grafik czy uporządkować szafę. Droga prostoty wymaga w pierwszej kolejności oczyszczenia duszy. Dopiero potem można przestać robić to, co się nie liczy – i zacząć robić to, co ważne.
(...)
Craig Groeschel

Zamiast wycieńczenia — pełnia energiiZregeneruj swoje zasoby energii„Powiedz jej, żeby mi pomogła!”PobudkaIle masz w sobie pozytywnej energii?Odnawianie zasobów energii

Odnawianie zasobów energii

W tym miejscu zaczyna się zabawa. Nieprosta — a nawet dość skomplikowana — ale jednak zabawa.

Dzięki jakiego rodzaju zajęciom ładujesz akumulatory? Co dodaje ci energii? Jakie zajęcia lub obowiązki dodają ci sił? Czego potrzeba, by strumień energii odnowił twoje wyjałowione życie? Które relacje z ludźmi cię inspirują? Lektura jakich książek rozszerza twoje horyzonty? Co w twoim życiu sprawia, że wiadro energii życiowej z przytoczonego wcześniej schematu napełnia się po brzegi?

Często słyszę słowa: „Nie mam pojęcia. Już od tak dawna nie czułem się pełen energii życiowej, że nie wiem, co to takiego”. Czy to odnosi się również do ciebie? Być może jesteś pusty od tak dawna, że już zapomniałeś, co napełnia cię energią. Zapomniałeś, co stanowi ukojenie dla duszy. Nie martw się, jeśli tak jest! Jestem pewien, że zanim ukończysz lekturę podrozdziału Jakie kroki podjąć, będziesz miał plan gry, dzięki któremu twoje życie się odmieni.

Łatanie dziur

Zanim będziesz mógł ułożyć plan, dzięki któremu wstąpi w ciebie nowa energia życiowa, ważne, byś najpierw zrozumiał, z jakiego powodu jesteś wycieńczony. Ładowanie akumulatorów nie ma sensu, jeśli nie załatamy najpierw dziur, przez które wycieka energia.

Czasami ludzie boją się odmawiać czegokolwiek szefowi, współmałżonkowi czy swoim dzieciom i przystają na kolejny nowy pomysł czy obowiązek, choć wiedzą, że wycieńczy ich to ponad miarę. Czasem nadmiernie uzależniają swą samoocenę od tego, czy osiągają w życiu sukcesy. Cały czas zajmują się czymś, sądząc, że najważniejszy jest efekt końcowy, a nie sam proces. Czasem ludzie doznają poczucia winy, ponieważ poświęcają czas również na doładowanie akumulatorów, jakby ktoś miał ich osądzać za to, że świetnie się bawią, lub za to, że robią coś również dla siebie, a nie tylko poświęcają czas innym. To odnosi się zwłaszcza do osób pracujących w branżach, w których kluczową rolę odgrywa empatia.

Jest to jednak myślenie na opak. Kiedy twoje zasoby energii są wyczerpane, nie masz nikomu nic do zaoferowania. Nie możesz przecież dać innym czegoś, czego i tobie samemu brakuje. Poświęcanie czasu na aktywności, dzięki którym wstępuje w ciebie nowa energia, to nie jedna z egoistycznych rozrywek; to niezbędna składowa dla realizowania swego ostatecznego życiowego celu — przeżycia jednego jedynego życia, które zostało nam dane, w jak najlepszy sposób. Nie tłumacz się z tego. Niech te strumienie nowej energii będą dla ciebie priorytetem, broń ich.

Kiedy jesteś wycieńczony, rodzi się pokusa, żeby zacząć się rozglądać za kimś, kto by cię poratował. Ale pozwól, że powiem ci bez ogródek, że uzupełnianie zasobów energii to twój obowiązek — nie twojego szefa, twojego Kościoła, współpracowników czy współmałżonka. Uzupełnianie zasobów energii jest wyłącznie twoim obowiązkiem, podobnie jak stwierdzenie, co będzie twoim życiodajnym strumieniem, dzięki któremu przejdziesz ze stanu wyjałowienia do stanu napełnienia wiadra po brzegi.

Przeanalizujmy pięć rodzajów strumieni napełniających życiodajną energią.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama