Między konsumpcją a nadużywaniem alkoholu

Ile można wypić? Poradnik (fragmenty)

Między konsumpcją a nadużywaniem alkoholu

Klaus Dietze, Manfred Spicker

ILE MOŻNA WYPIĆ?
Poradnik

ISBN: 978-83-7767-011-8
wyd.: Wydawnictwo WAM 2012

Spis wybranych fragmentów
Wprowadzenie
Między konsumpcją a nadużywaniem alkoholu
Alkohol - przyjaciel wprawiający w dobry nastrój
Modele picia wśród młodego pokolenia
Wszystko pod kontrolą?
„Normalne” picie

1. Między konsumpcją a nadużywaniem alkoholu

Według najnowszych danych Niemieckiej Agencji ds. Uzależnień (Deutsche Hauptstelle für SuchtgefahrenDHS) 9,5 miliona z około 52 milionów dorosłych Niemców (od 18 do 64 lat) uważa się za konsumentów podwyższonego ryzyka. Wtej liczbie zawarte są 2 miliony ludzi nadużywających alkoholu oraz 1,3 miliona alkoholików. Nawet jeśli rzędy wielkości od lat nie wydają się zmieniać dramatycznie i w przybliżeniu wydają się podobne, to jednak rzekoma dokładność tych danych aż po miejsca po przecinku nieustannie zaskakuje. Przejścia między trzema wymienionymi grupami są bowiem płynne i dlatego ustalenie granic między nimi jest bardzo trudne.

Pośród konsumentów podwyższonego ryzyka jest pewna część „konsumentów wysokiego ryzyka”, których obdarzylibyśmy mianem osób pijących alkohol w sposób problemowy (w języku angielskim określa się ich jako problem drinker), a których tylko z dużą trudnością udaje się oddzielić od osób nadużywających alkoholu.

Równie trudne z punktu widzenia statystyki jest jednoznaczne odgraniczenie osób nadużywających alkoholu od osób od niego uzależnionych, choć w pojedynczym przypadku można z pewnością stwierdzić, czy osoba jest somatycznie i psychicznie poważnie uzależniona od alkoholu, czy też prawdopodobnie nadużywa go tylko co jakiś czas.

Widzimy, że sprawa nie jest taka prosta. Poświęćmy więc trochę czasu i zacznijmy od nieco szerszego omówienia problemu. Problemy alkoholowe zaczynają się jako zaburzenia zachowania i mogą skończyć się chorobą zagrażającą życiu. Powstają i oddziałują na trzech poziomach równocześnie:

  • na poziomie psychiki
  • w ciele oraz
  • na poziomie życia społecznego.

Celem przekazania przejrzystego obrazu uzależnienia alkoholowego i procesu jego powstawania, na następnych stronach zostaną opisane te trzy poziomy i ich wielorakie, wzajemne oddziaływania. W pierwszej kolejności dowiemy się jednak o tym, jak działa alkohol, oraz jak wygląda rozwój problematycznego obchodzenia się z tym narkotykiem, który jednocześnie jest szeroko rozpowszechnioną używką.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama