Bezpieczeństwo dzieci po zmroku. Bądź widoczny.

Widoczność dzieci w ruchu ulicznym to niezwykle istotna kwestia, która ogranicza ryzyko wystąpienia wypadku w drodze do i ze szkoły

Wrzesień jest miesiącem kiedy dzieci wracają do szkół. Wiele z nich kończy lekcje w godzinach popołudniowych. Niestety w październiku czy listopadzie zmrok zapada bardzo wcześnie, a nasze pociechy wracają do domu jak jest już ciemno. Ponadto deszcz, mgła lub śnieg mogą dodatkowo utrudnić widoczność kierowcy, który nie jest w stanie zauważyć dziecka z odpowiedniej odległości. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić im bezpieczny powrót do domu.

Według statystyk Unii Europejskiej z 2017 roku, rocznie ginie ponad 600 dzieci w wieku 0-14 lat co stanowi 2,4% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Ponieważ dzieci w tym wieku stanowią 16% wszystkich mieszkańców można uznać, że ich narażenie na śmierć w wyniku wypadku drogowego jest niewielkie w stosunku do pozostałych grup wiekowych uczestników ruchu. W Polsce udział dzieci wśród ofiar śmiertelnych jest taki sam, jak w Unii Europejskiej i w 2017 roku wyniósł 2,4% wszystkich zabitych w wypadkach drogowych, podczas gdy dzieci stanowiły 15% wszystkich mieszkańców. Dlatego należy dążyć: do zminimalizowania wypadków z udziałem naszych pociech i zapewnienia im najwyższego poziomu bezpieczeństwa, które jest podstawową potrzebą każdego człowieka. Naprzeciw wychodzi nam polskie prawo, bowiem zgodnie z zapisami ustawy z 2014 r. - prawo o ruchu drogowym, nakłada ono obowiązek noszenia elementów odblaskowych wszystkim, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Elementami odblaskowymi mogą być różne przedmioty, które można przypiąć do ubrania, założyć na rękaw, czyli tzw. opaski, kamizelki czy smycze. Bardzo ważne z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa w drodze do domu naszym najmłodszym jest właściwe umieszczenie odblasków. Należy je zamieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz wyposażenia dzieci w odblaski warto pamiętać o odpowiednim kolorze stroju. Poniżej zaprezentowano przybliżone odległości, z jakich dziecko jest widoczne, kiedy ma na sobie odpowiednią odzież i elementy odblaskowe:

  • Dziecko w ciemnym ubraniu i bez odblasków jest widoczne z odległości ok. 25 m.
  • Dziecko w jasnym ubraniu i bez odblasków jest widoczne z odległości ok. 35 m.
  • Dziecko w jasnym ubraniu i z odblaskami jest dostrzegalne już z odległości ok. 130–150 m

Te dodatkowe metry są bardzo ważne i mogą uratować życie dziecku. Pozwalają kierowcy bezpiecznie wyhamować i ominąć pieszego. Niektórzy producenci ubrań w trosce o bezpieczeństwo dzieci naszywają odblaskowe elementy na odzież wierzchnią lub na plecaki, worki na kapcie czy czapki. Dzięki takim rozwiązaniom nasza pociecha będzie bardzo dobrze widoczna w świetle reflektorów nadjeżdżających samochodów.

W trosce o najmłodszych użytkowników dróg, również PZU prowadzi akcję “Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze”. Celem akcji jest zminimalizowanie liczby wypadków z udziałem dzieci. PZU prowadzi spoty reklamowe oraz edukacje dla nauczycieli i dzieci. Ponadto na stronie Niestraszki.pzu.pl, dostępne są różne informacje na temat bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Pamiętajmy, że widoczność dzieci w ruchu ulicznym to niezwykle istotna kwestia, która ogranicza ryzyko wystąpienia wypadku w drodze do i ze szkoły. Dzięki dobrze dobranej odzieży wierzchniej i założonym odblaskom, kierowcy są w stanie dostrzec dzieci zdecydowanie wcześniej i zapobiec wypadkom. Pamiętajmy chrońmy nasze dzieci, które są najcenniejszym skarbem dla każdego z nas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama