Dowody są jasne! Smog niszczy zdrowie dzieci

Jak bronić swój organizm przed nowym wyzwaniem cywilizacyjnym? Jak smog wpływa na zdrowie najmłodszych?

Jak bronić swój organizm przed nowym wyzwaniem cywilizacyjnym? Czy wiecie, że aż ponad 90% dzieci oddycha powietrzem, które jest zanieczyszczone? Jak smog wpływa na dziecięce zdrowie?

Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczone powietrze ma wpływ na ludzkie zdrowie. Takie powietrze powoduje ok. 7 mln przedwczesnych zgonów każdego roku. To naprawdę jest wielkie, nowe wyzwanie cywilizacyjne! Na zanieczyszczone powietrze, a szczególnie na smog, coraz bardziej narażone są bezbronne dzieci. Ostatnio pojawiły się najnowsze badania Światowej Organizacji Zdrowia, w których to jest ukazane, że aż 93% dzieci oddycha powietrzem, które jest zanieczyszczone i przekracza wytyczne WHO! Według ich badań takie powietrze wpływa m.in. na obniżenie ilorazu inteligencji dzieci, co dla wielu może być zaskakującym odkryciem. Te najnowsze badania WHO można znaleźć na stronie www.who.int. Wyniki tych badań biją na alarm! WHO wykazuje, że więcej niż 1 na 4 zgonów dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 lat związanych jest bezpośrednio bądź pośrednio z środowiskowym zagrożeniem. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do zakażeń dróg oddechowych, które w 2016 roku spowodowały ponad pół miliona zgonów u dzieci poniżej lat pięciu. Dzieci, które oddychają niezdrowym powietrzem są także mocniej narażone na infekcje ucha.

Dobrze wiemy, że ten raport nie jest dobry dla Polski, bo nasz kraj należy do czołówki krajów zanieczyszczonych. Jeśli chodzi o miasta zanieczyszczone benzo(a)pirenem, w Polsce znajduje się ich znacząca większość, jeśli o Europę chodzi! Szczególnie niebezpieczny jest smog, a więc zjawisko powstałe na skutek jednoczesnego wystąpienia czynników, które są bardzo niekorzystne: zanieczyszczenia powietrza spowodowanego działalnością człowieka, dużego zamglenia i braku wiatru. Smog niszczy zdrowie Polaków, a rodzice w naszym kraju mają szczególne powody do niepokoju o zdrowie swoich dzieci. Zwłaszcza rodzice dzieci, które żyją na południu i w centrum Polski. W smogu znajduje się dwutlenek siarki oraz pyły zawieszone: pył PM10, pył PM 2,5 i będący ich składnikiem benzo(a)piren, o którym była już mowa powyżej, a także różne metale ciężkie. PM 10 zwiększa m.in. ryzyko ostrych zapaleń oskrzeli, a PM 2,5 dostaje się do krwi, co zwiększa ryzyko chorób związanych z układem krwionośnym, m.in. może doprowadzać do miażdżycy. Dlatego tak ważne jest, aby działać na rzecz poprawy jakości powietrza i skutecznie walczyć ze smogiem. Tymczasem może kłębić się w głowach pytanie: jak aktualnie bronić swój organizm przed smogiem? Jak chronić dzieci?

Przede wszystkim to, co możemy zrobić, to starać się wprowadzić odpowiednią dietę. Dobre są wszelkie jogurty naturalne, liście szpinaku, borówki, winogrona czerwone, wiśnie, potrawy bogate w błonnik. Warto pić zieloną herbatę i herbatę z czystka (w tym drugim przypadku należy wcześniej doczytać tylko, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jej picia). Bardzo ważne są kwasy omega-3! Te kwasy zmniejszają bowiem znacząco efekty wpływu smogu na organizm. Dobrze działają na układ krwionośny, któremu przecież zagraża PM 2,5. Warto je przyjmować codziennie, kiedy żyje się w szczególnie zanieczyszczonym środowisku. Warto też ubogacić dietę witaminami z grupy B: witaminą B12 i B6, a także witaminami C i E. Z przypraw szczególna cenna okazuje się kurkuma. Z warzyw cenne są brokuły, brukselka i kapusta.

Oprócz zadbania o odpowiednią dietę, warto pomyśleć też, w miarę możliwości, o oczyszczaczach powietrza. Coraz więcej osób chodzi już po ulicach polskich miast w maskach antysmogowych, nie wstydząc się tego, bo chce dbać bardziej o swoje zdrowie. W domach oczyścić powietrze mogą pomóc niektóre rośliny! Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą być szkodliwe dla wrażliwych dzieci i zwierząt domowych. Dlatego warto zagłębić się w temat, zanim kupi się odpowiednią roślinę do domu.

Dowody są jasne. Wyniki badań WHO nie pozostawiają nam wiele wątpliwości. Niestety, smog niszczy zdrowie dzieci, które są szczególnie podatne na skutki zanieczyszczonego powietrza. Wyjątkowo narażone na wpływ smogu są dzieci małe – w wieku przedszkolnym, ponieważ ich układ oddechowy jest dopiero w fazie rozwoju. I niestety, smog coraz częściej doprowadza do chorób płuc u dzieci. Pomyślmy więc dziś szczególnie o młodym pokoleniu i zadajmy sobie poważnie pytania: Co dobrego robię dla środowiska? Co mogę zrobić, aby dzięki mnie osobiście smog był mniejszy, aby nasza planeta była mniej zanieczyszczona? To nieprawda, że jednostka niewiele może. Bo tłum składa się z wielu jednostek...


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama