Targi SacroExpo 2000

O pierwszych w Polsce Targach Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, 7-9.06.2000

Pierwsze w Polsce oraz w Europie Środkowowschodniej Międzynarodowe Targi Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów z udziałem 110 firm krajowych i kilku zagranicznych odbyły się w Kielcach od 7 do 9 czerwca. Organizatorem imprezy było Centrum Targowe Kielce i Diecezjalne Wydawnictwo „Jedność”. Patronat honorowy nad targami objął biskup kielecki Kazimierz Ryczan.

Współorganizator przedsięwzięcia ks. Leszek Skorupa, dyrektor Diecezjalnego Wydawnictwa „Jedność”, podkreśla jako inspirację konieczność łączenia na co dzień sacrum i profanum. — Musimy się nauczyć rozmawiać o inwestycjach i pieniądzach, bo kościół musi być miejscem godnie urządzonym — ze względu na Boga i ludzi — uważa ks. Skorupa. Intencją organizatorów było zgromadzenie ofert polskich i zagranicznych producentów w zakresie utensyliów, dewocjonaliów, wydawnictw religijnych, a także technologii i rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie sakralnym. Oferta dotycząca wyposażenia obiektów sakralnych objęła m.in. meble, oświetlenie, nagłośnienie, systemy ogrzewania.

— Świętujemy dzieło człowieka, który w kontakcie z Panem Bogiem wyzwala sztukę — tak ocenia targi biskup kielecki Kazimierz Ryczan, który wraz z bp. M. Jaworskim i bp. M. Florczykiem uczestniczył 8 czerwca w rozdaniu nagród i wyróżnień dla wystawców. Specjalny dyplom bp. K. Ryczana za szaty liturgiczne przyznano firmie „Tiara” z Rybnika. Drugi taki dyplom przypadł B. Kalfas z Krakowa za konserwację szat liturgicznych.

Komisja konkursowa wyróżniła zakład parafii rzymskokatolickiej „Dębina” z Dobrzycy za inicjatywę podjętą przez społeczność parafialną na rzecz Kościoła. Wyróżnienia otrzymały firmy: „Trawertyn” z Raciszyna za zestaw płyt trawertynowych, „Royal Seamless” z Kolbuszowej za panele dachowe i rynny profilowane, „Soft Serwis” z Wrocławia za Multimedialną Biblię dla dzieci, „Vicon” z Gdyni za witraż wykonany metodą komputerową. Odkrywca polskiego trawertynu i właściciel nagrodzonej firmy, E. Jagiełło, mówi: — Trawertyn to kamień szlachetny, który dopiero promujemy na rynku polskim.

Medale wręczono: Artystycznej Pracowni Brązowniczej z Łodzi za kopię koszulki ikony sobieskiej, snycerzowi A. Burkotowi z Górek Wielkich za kolekcję rzeźb sakralnych, firmom „Tugal” z Gdańska za elektromagnetyczny robot dzwonowy i „Wolf” z Wiązownej za piec nadmuchowy. Wojciech Nowak, dyrektor firmy, zapewnia: — Przy ogrzewaniu piecami nie ma strat związanych z kolejnymi etapami wymiany ciepła, a wentylacja usuwa wilgoć. Firma „Braas” z Opola otrzymała medal za aranżację stoiska.

Zainteresowanie imprezą było ogromne; dość powiedzieć, że premiery targowe skupiają zwykle około 50 firm wystawienniczych, tutaj było ich blisko 120. Targi odwiedzili przedstawiciele ponad 10 tys. parafii i wspólnot zakonnych z całego kraju oraz zainteresowani sztuką sakralną, ochroną i konserwacją zabytków. Swoją ofertę przedstawiły także wydawnictwa, wśród których znalazło się, chętnie odwiedzane przez zwiedzających, stoisko „Gościa Niedzielnego”.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama