Niezwykła moc pochwały

Polacy uwielbiają krytykować - tymczasem, zazwyczaj znacznie więcej można osiągnąć, chwaląc i dostrzegając pozytywy

W naszej polskiej mentalności mamy chyba wpisane to, że uwielbiamy narzekać i krytykować innych. "No nie, znowu zrobiłeś to nie tak jak powinieneś", "Czwórka w szkole. Dlaczego nie piątka?!", "Dlaczego zawsze musisz przypalić obiad?". Pewnie wiele razy spotkaliśmy się z takimi zarzutami, a może sami stawiamy je innym. Nie uważam się tu za lepszego. Z własnego doświadczenia wiem, że zarządzając zespołami ludzkimi najłatwiej przychodziło mi zwracanie uwagi na błędy i to co nam nie wyszło. I sam przekonałem się, że to nie jest dobre!

Nagminna krytyka bardzo ujemnie wpływa na relacje między ludźmi, może prowadzić do kłótni albo co gorsze do tego, że krytykowana osoba zacznie w sobie rozwijać  niechęć do osoby krytykującej, którą na powierzchni będzie jednak ukrywać. Krytykowanie może zmobilizować kogoś na krótką metę do zmiany swojego postępowania, ale na dłuższą działa raczej zniechęcająco.   

Dlatego wszystkim polecam inną postawę - docenianie naszych bliskich czy współpracowników, chwalenie jak ktoś zrobi coś dobrze, nawet jeśli to jest jakaś drobnostka, cieszenie się z sukcesów i osiągnięć drugiej osoby, wspólne ich świętowanie; szczere komplementy.

Oczywiście nie chodzi o to by taka postawa była czymś sztucznym. Jeśli kogoś kochamy, z kimś się przyjaźnimy to czymś naturalnym powinna być radość z jego osiągnięć. W końcu życząc tej osobie jak najlepiej powinniśmy cieszyć się jej sukcesami jak własnymi. Tak samo współpracując z innymi osobami, nie chodzi o to by zmuszać się do pochwał, ale by były szczere i wypływały z serca. Każdy z reguły wyczuje fałszywą pochwałę. Jeśli mamy jakieś problemy z tym aby taka postawa była czymś szczerym warto popracować nad sobą, swoim nastawieniem.

Pochwały, docenianie osiągnięć drugiej osoby wpływa pozytywnie na wzajemną relację i mogą zmobilizować ją do trwałej poprawy swojego zachowania. Co więcej chwalenie innych, pozwala nam czasem też drugą osobę upomnieć, zwrócić uwagę na jakiś problem i być odebranym ze zrozumieniem. Osoba, której zwrócimy uwagę zareaguje wtedy zupełnie inaczej niż jak ją wyłącznie krytykujemy. Trzeba jedynie pamiętać, że czy chwalimy czy upominamy powinniśmy to robić z miłością.

Pochwała ma w sobie niezwykłą moc!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama