Akcja "Masz głos, masz wybór" - 2

Informacja o akcji przed wyborami samorządowymi - po 2 tygodniach trwania

Akcja "Masz głos, masz wybór" - 2

AKCJA MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR

Za nami pierwsze dwa tygodnie akcji „Masz głos, masz wybór”, organizowanej wspólnie przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Do udziału w akcji zgłosiło się 120 organizacji z 14 województw. Ponad 2800 osób odwiedziło stronę www.maszglos.pl, na której znajdują się instrukcje i materiały pomocnicze dla uczestników akcji.

Akcja jest skierowana do organizacji non-profit (m.in. stowarzyszeń, fundacji, izb gospodarczych i rzemieślniczych, kościelnych osób prawnych, związków zawodowych, studenckich i szkolnych kół i samorządów), które w okresie przed wyborami samorządowymi podejmą się przeprowadzenia w swoich miejscowościach debat z udziałem mieszkańców i kandydatów do władz samorządowych. Debaty mają być okazją do rzeczowej rozmowy i wymiany opinii osób o różnych poglądach. Wszyscy, którzy uważają, że warto przed wyborami samorządowymi zastanowić się, co i jak powinny zrobić nowe władze, żeby ułatwić życie mieszkańcom, ocenić, które obietnice kandydatów są realne, są mile widziani.

Organizacje, które już się zarejestrowały mówią o potrzebie większego niż dotychczas zaangażowania się na rzecz świadomych wyborów do władz samorządowych. „Debaty publiczne mają ogromne znaczenie zarówno dla artykułowania potrzeb mieszkańców, jak i ustalania kierunków rozwoju gminy” - podkreślają członkowie Towarzystwa Przyjaciół Pisza. „Zadaniem samorządów lokalnych jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców, a żeby mogły to zadanie właściwie realizować, konieczna jest współpraca” - uważa Grzegorz Grabowski, prezes Zielonkowskiego Forum Samorządowego, którego celem jest budowanie porozumienia pomiędzy mieszkańcami a władzą. „Na terenach wiejskich ciągle jest wiele do zrobienia, a organizacje pozarządowe, mogą być ważnym partnerem do współpracy w gminie, powiecie” — mówi Zbigniew Barski z Towarzystwa Integracji Społecznej w Zielonej Górze. „Chcemy, żeby nasze miasto się zmieniało, zależy nam na promowaniu nowych pomysłów na jego rozwój, m.in. takich które można realizować w oparciu o środki z Unii Europejskiej. Chcemy mieć wpływ na to co dzieje się wokół nas, stąd potrzeba dialogu społecznego” — przekonuje Gabriela Ozorowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczykowa pod Poznaniem. Akcja jest również okazją do aktywizacji organizacji pozarządowych, a co za tym idzie, ich prezentacji i promocji. Udział w projekcie umożliwia im zaistnienie w szerszym środowisku, pozyskanie współpracowników i sympatyków.

Organizatorzy czekają na kolejne zgłoszenia. „Cieszy nas, duże zainteresowanie akcją, codziennie przybywają nowi uczestnicy. Do 21 maja przyjmujemy zapisy na szkolenia, podczas których podpowiemy uczestnikom m.in. jak ustalić listę problemów ważnych dla mieszkańców danej gminy, jak zorganizować debatę, jak współpracować z mediami lokalnymi, jak zapraszać publiczność, żeby sala podczas debaty była pełna. Chcielibyśmy przygotować do prowadzenia debat przedstawicieli 200 organizacji z całej Polski - mówi Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego — Liczymy na to, że zachęcą one do działania kolejne organizacje.”

 

 

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama