Jezus żyje - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Homilia na Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1.01) ze zbioru "Jezus żyje"

Jezus żyje - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Ks. Zdzisław Wietrzak SJ

JEZUS ŻYJE

Homilie niedzielne i świąteczne - Rok A

NIHIL OBSTAT. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, ks. Adam Żak SJ, prowincjał. Kraków, 14 V 2001 r., l.dz. 92/01.



1 stycznia UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

A-B-C

Lb 6, 22-27; Ga 4, 4-7; Łk 2, 16-21

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę... Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu.

WPROWADZENIE

Przed kilku czy kilkunastu godzinami radośnie i szumnie witaliśmy Nowy Rok... Teraz chcemy spokojnie podziękować Ojcu niebieskiemu za ten dar. Chcemy na pierwszej kartce kalendarza napisać słowa: W imię Boże!

Oddajemy się również pod opiekę Matki Bożej, pod opiekę Bogurodzicy, bo to dziś Jej święto. Dziś prosimy Ją, by wypraszała nam wierność Bogu i pokój serca, czyli - harmonię z Bogiem, z sobą i z bliźnimi.

Przeprośmy Boga za nasze grzechy...

HOMILIA

Życzenia pokoju Bożego.

Jeszcze będzie się mylić nam data, ale mamy już Nowy Rok... Za tamten Stary Rok - Bogu niech będą dzięki! A teraz, w Nowym Roku, czujemy się tak, jak byśmy zaczynali nowe życie. Stąd - tyle radości o północy, stąd za oknami wybuchy petard i sztuczne ognie. W sumie - gratulujemy sobie nadejścia tego dnia, bo niektórzy już go nie doczekali.

Młodzi cieszą się, bo przybywa im sił, urody i wolności, ale też - nieprzewidzianych zakrętów w życiu, stąd - konieczna ostrożność, by nie szarżować, bo na zakręcie może być niebezpiecznie. Starsi z kolei mają już o jeden rok „z górki" i już się mniej cieszą, bo ubywa siły i urody, ale przybywa rozwagi i niestety pokusy zarozumiałości i gorszenia się zachowaniem młodych („za nas tak nie było"). Wszyscy zaś jesteśmy trochę bezradni, stąd uciekamy się do Matki Bożej.

„Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko!"

Dziś w kalendarzu świeckim jest Światowy Dzień Pokoju, ale w kościele słyszymy, że to jest święto Maryjne. Dziś bowiem jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, święto Matki Boga-Człowieka, w skrócie: święto Matki Bożej.

Po raz pierwszy nazwała tak Maryję święta Elżbieta, gdy wypowiedziała słowa przy pozdrowieniu: „A skądże mi to, że Matka Pana mego przychodzi do mnie?" Po paru wiekach w r. 431 tytułem tym obdarzył Matkę Jezusa Sobór Efeski i to wśród niebywałego entuzjazmu tamtejszej ludności. Przewodniczący soboru, św. Cyryl Aleksandryjski, widząc tę wielką miłość do Maryi zawołał: „Święta Mario, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej". Od XVI wieku powtarzamy te słowa złączone z pozdrowieniem anioła Gabriela w modlitwie Zdrowaś Maryjo.

W dzisiejszej liturgii Słowa Maryja jest na pierwszym planie - jako Matka Boża. Dziś składa nam życzenia, jakie słyszeliśmy w I czytaniu: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni swe oblicze nad tobą. Niech cię obdarzy swą łaską... i pokojem". Mówimy „pokojem", a nie spokojem, bo najpierw musi być pokój serca, żeby był spokój na ziemi (bp A. Nossol).

Życzenia

Mówimy dziś: życzę ci szczęścia, zdrowia, zadowolenia w życiu. A tu w kościele życzymy sobie przede wszystkim opieki Matki Bożej, bo od Niej zaczął się na ziemi pokój Boży. Tutaj na liturgii Matka Boża składa nam życzenia błogosławieństwa Pana i pokoju Bożego. To błogosławieństwo, mamy nadzieję, pozwoli, by spełniły się i te inne, powtarzane dziś wiele razy, życzenia.

Boży pokój... Boży dar... to łaska darmowa, ale także owoc naszej dobrej woli, owoc naszej współpracy z łaską Bożą.

Potrzebny jest wszystkim, starym i młodym.

Jak będzie w naszych sercach, to zapanuje dokoła nas spokój i radość.

Życzenia

W dniu święta Matki Bożej, w dzień Światowego Dnia Pokoju, powtórzmy w duchu za św. Franciszkiem z Asyżu:

Panie, uczyń nas narzędziem swego pokoju.
Tam, gdzie krzywda, nieśmy przebaczenie.
Tam, gdzie zwątpienie, nieśmy nadzieję.
Tam, gdzie beznadzieja, nieśmy wiarę.
Tam, gdzie ciemność, nieśmy światło.
Tam, gdzie smutek, nieśmy radość.
Jeszcze raz: Bożego pokoju - przez Maryję, Matkę Bożą. Amen.

PRZED ROZESŁANIEM

Raz jeszcze ponawiamy życzenia: szczęśliwego Nowego Roku... Zaczynamy go przecież w uroczystość Bogurodzicy. Oddajemy Matce Bożej każdy dzień tego roku i prosimy Ją, byśmy wiernie pełnili wolę Bożą, jak Ona ją pełniła. Wzajemnej ufności i wierności Bogu!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama