Chrystus a życie publiczne

Homilia / Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa / rok C

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA ROK C (biały) 3 czerwca 2010 nr 29

ks. Zbigniew Godlewski

CHRYSTUS A ŻYCIE PUBLICZNE


Chleb to najbardziej podstawowy pokarm, który towarzyszy człowiekowi. Gdy go brakuje, mówimy o głodzie. Głód osłabia organizm ludzki i może prowadzić do śmierci. Człowiek głodny traci nadzieję i ogarnia go rozpacz.

Jednak, aby żyć i cieszyć się pełnią tego życia, nie wystarczy jedynie zaspokoić głód fizyczny. Istnieje jeszcze inny, nie mniej dotkliwy głód. To głód Boga, który można zaspokoić „chlebem, który nie przemija”. I dlatego Chrystus stał się pokarmem człowieka, przyjmując postać chleba i wina. Syn Boży jest tak bardzo potrzebny człowiekowi, jak codzienny posiłek. Gdyby było inaczej, Chrystus stałby się pokarmem świątecznym. A On pozostał z nami pod postaciami chleba i wina, pozostał w Najświętszej Eucharystii. Pozostał, za cenę opuszczenia i samotności, za cenę świętokradztwa i niewdzięczności, za cenę samotności w zimnym i pustym tabernakulum. I żadna cena nie była dla Niego zbyt wysoka, bo On „do końca nas umiłował”. I dlatego w Eucharystii płynie zawsze ta sama, świeża Krew Chrystusa, którą przelał za nas na krzyżu i którą nieustannie obmywa świat z naszych ludzkich grzechów.

Dziś, w uroczystość Bożego Ciała, jest naszym obowiązkiem wyprowadzić Chrystusa-Eucharystię z tabernakulum, z kościoła na ulice, do naszych domów, szkół, urzędów, do życia publicznego. Nie ma bowiem w naszym życiu społecznym takiego miejsca, w którym Chrystus nie miałby czegoś do powiedzenia, do naprawienia, do uświęcenia.



„Jedli i nasycili się wszyscy”.
(Łk 9,17)


opr. aw/aw




Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.

Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.

W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.


UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY ROK C (biały) 30 maja 2010 nr 28 • ISSN 1506-7262 • Redaktor naczelny: br. Adam Szczygieł SSP. Opracowanie komentarzy do czytań i Modlitwa wiernych: Barbara Misiuro. Korekta: Joanna Wójcik. Skład: Tomasz Mstowski. Ilustracje: s. 1 — Nino Musio. Nihil obstat: ks. Roman Mleczko SSP, przełożony regionalny Towarzystwa Świętego Pawła, Częstochowa, dn. 30.06.2009. Wydawca: Edycja Świętego Pawła, 42-221 Częstochowa, ul. Św. Pawła 13/15 • tel. 034.362.06.89 • fax 034.362.09.89 • www.edycja.pl • e-mail: dzien_panski@paulus.pl
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama