Żyć pełnią życia

Homilia na 4 niedzielę Wielkiego Postu roku B

Żyć pełnią życia

ks. Wojciech Turek, paulista

ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA


W człowieku, już od poczęcia, uruchamiają się wszystkie procesy nastawione na rozwój życia, choć ta nowa istota ludzka nie jest ich jeszcze świadoma. Mija sporo czasu i wiele się musi wydarzyć, zanim człowiek uświadomi sobie, że jest kimś niepowtarzalnym i zaczyna odczuwać potrzebę odpowiedzenia na pytania o sens i cel własnego życia. Gdy to poszukiwanie zetknie się z wiarą w Boga, następuje prawdziwy przełom. Okazuje się bowiem, że życie raz rozpoczęte nigdy się już nie skończy. Będzie się zmieniać, ale człowiek raz stworzony pozostanie sobą już na zawsze.

Życie wieczne nie jest obietnicą dotyczącą odległej przyszłości, ale rozpoczyna się pośród wszystkich codziennych spraw. To, czy jesteśmy żywi, czy martwi, widoczne jest już dziś i możemy podtrzymywać nasz stan lub go zmieniać. Czekanie na znaki i okazje, które odmienią nasze życie, równa się z traceniem czasu. Został nam dany jeden znak, który pozostaje na zawsze czytelny. Jest nim Pan Jezus, który ofiarował się całkowicie za nas, aby obdarować nas pełnią życia. Jezus poświęcił się z miłości do ludzi. Jeśli poddamy się wezwaniu do miłości, nie tylko uczynimy pięknym i owocnym nasze życie, ale pomnożymy dobro w innych ludziach. Bogu zależy na tym, abyśmy byli szczęśliwi. Doświadczymy szczęścia, gdy przyjmiemy, że zyskujemy także wtedy, gdy coś tracimy, że dobro ma większą wartość, gdy kosztuje, że życie w prostocie i prawdzie dostępne jest dla każdego, kto go poszukuje.

Żyć pełnią życia

„Bóg posłał swego Syna (...),
by świat został przez Niego zbawiony”. (por. J 3, 17)


opr. aw/aw




Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.

Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.

W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.


DZIEŃ PAŃSKI • Biuletyn liturgiczny nr 13 • ROK B (fioletowy) 22 marca 2009 • ISSN 1506-7262 • Redaktor naczelny: ks. Witold Wiśniowski SSP. Korekta: Anna Srokosz-Sojka. Skład: Paweł Pluta. Ilustracje: s. 1 — Nino Musio. Nihil obstat: ks. Roman Mleczko SSP, przełożony regionalny Towarzystwa Świętego Pawła, Częstochowa 20.09.2008 r. Wydawca: Edycja Świętego Pawła, 42-221 Częstochowa, ul. Św. Pawła 13/15 • tel. 034.362.06.89 • fax 034.362.09.89 • • www.edycja.pl • e-mail: dzien_panski@paulus.pl
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama