Serce - wyjątkowe królestwo

Homilia na 3 niedzielę zwykłą roku B

Serce - wyjątkowe królestwo

ks. Roman Mleczko, paulista

SERCE — WYJĄTKOWE KRÓLESTWO


Nauka o królestwie Bożym zajmuje centralne miejsce w nauczaniu Chrystusa. W osobie Jezusa Bóg przychodzi do ludzi i chce królować w ich sercach. Na tyle „bliskie jest królestwo Boże”, na ile Bóg w Chrystusie zbliżył się do ludzkiego serca. Królestwo Boże posiada swoją specyfikę i różni się zdecydowanie od jakiegokolwiek ziemskiego królestwa. Jego wyjątkowość wyraża się w tym, że ma ono przeniknąć do wnętrza człowieka, opanować jego myśli, uczucia i pragnienia. Oznacza to, że królestwo Boże musi najpierw zaistnieć w sercu człowieka, aby on przez całą wieczność mógł korzystać z jego duchowego bogactwa.

Aby serce człowieka mogło stać się królestwem Bożym, konieczne jest jego nawrócenie, które nie może dokonać się bez głębokiej wiary w Ewangelię. Serce ludzkie zyskuje wtedy nową godność, staje się uprzywilejowaną przestrzenią królowania Boga. Konkretnym wyrazem obecności królestwa Bożego w sercu człowieka jest pójście za Chrystusem, stanie się Jego uczniem przez naśladowanie Jego postawy.

Bóg, powołując ludzi, pragnie swoim słowem nieustannie pielęgnować w nich swoje królestwo. Największym szczęściem człowieka jest odczucie, że „czas się wypełnił” i jego serce nie doświadczy już więcej pustki, bo sam Bóg objął w nim królowanie.

Wszyscy oczekujemy na udział w królestwie Ojca u kresu dziejów, wierzący jednak zanim spoczną w królestwie niebieskim, nie przestają wołać, powtarzając bezustannie: "Przyjdź królestwo Twoje!" — przyjdź do mojego serca.

Serce - wyjątkowe królestwo

„Czas się wypełnił
i bliskie jest królestwo Boże”
(Mk 1, 15)


opr. aw/aw




Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.

Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.

W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.


DZIEŃ PAŃSKI • Biuletyn liturgiczny nr 6 • ROK B (zielony) 1 lutego 2009 • ISSN 1506-7262 • Redaktor naczelny: ks. Witold Wiśniowski SSP. Korekta: Anna Srokosz-Sojka. Skład: Paweł Pluta. Ilustracje: s. 1 — Nino Musio. Nihil obstat: ks. Roman Mleczko SSP, przełożony regionalny Towarzystwa Świętego Pawła, Częstochowa 20.09.2008 r. Wydawca: Edycja Świętego Pawła, 42-221 Częstochowa, ul. Św. Pawła 13/15 • tel. 034.362.06.89 • fax 034.362.09.89 • www.edycja.pl • e-mail: dzien_panski@paulus.pl
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama