Jak działa Arka - L'Arche?

Informacja o wspólnotach "Arka" - założonych przez Jeana Vaniera

ARKA (L'ARCHE) to rodzina wspólnot chrześcijańskich, tworzonych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz ich asystentów. Mieszkają oni i pracują razem - w rodzinnej atmosferze przeżywają codzienne troski i radości. W jednym domu mieszka kilka osób niepełnosprawnych — dzięki małej liczbie mieszkańców łatwiej dostrzec potrzeby i możliwości każdego z nich i zapewnić potrzebne wsparcie. W ten sposób Arka każdemu daje poczucie, że jest ważny, potrzebny i kochany.

Członkowie wspólnot żyją tak jak w zwykłej rodzinie biorąc udział w prowadzeniu domu (porządki, przygotowywanie posiłków, troska o dom i ogród, zakupy, pranie, przygotowywanie świąt i uroczystości), regularnie uczestniczą w zajęciach warsztatu terapii zajęciowej, gdzie istotny jest poważny stosunek do obowiązków, punktualność i solidność.

Wszystko to dzieje się pod opieką: psychologów, lekarzy, terapeutów i pedagogów. Za życie wspólnot odpowiedzialni są dyrektorzy, a ponieważ Arka jest organizacją prawną — kieruje nią Zarząd złożony z kompetentnych ludzi służących swoimi talentami bezinteresownie.

Pierwsza Wspólnota powstała we Francji w 1964 roku, kiedy to Jean Vanier, zainspirowany przez dominikanina o. Thomas˘ a Philippe, zamieszkał razem z Raphaelem Simi i Philipem Seux — mężczyznami niepełnosprawnymi intelektualnie. Dziś w 30 krajach świata istnieje już 130 wspólnot, w których spotykają się i mieszkają ludzie różnych wyznań, poglądów, tradycji, wykształcenia i zdolności.

Członkowie Arki dają świadectwo, że osoby niepełnosprawne intelektualnie mają szczególne dary i poprzez wzajemną przyjaźń przemieniają serca osób, które im towarzyszą i środowisko, w którym żyją.

Uznajemy, że istotą działalności Arki jest wzajemność relacji i zaufanie Bogu. Pragniemy wraz z innymi budować świat, który uznaje unikalną wartość każdej osoby oraz to, że potrzebujemy siebie nawzajem.

Wspólnoty nie prowadzą działalności gospodarczej, koszty funkcjonowania pokrywane są dzięki dotacjom, grantom, darowiznom od instytucji i ludzi dobrej woli oraz wpłatom osób niepełnosprawnych z ich rent. Jako organizacja pożytku publicznego Arka ma możliwość korzystania z wpłat 1% podatku dochodowego.

Dotacje publiczne pokrywają zaledwie 60 % kosztów działalności, dlatego Arka stale poszukuje osób i firm, które mogą pomóc w uzupełnieniu środków finansowania.


Jak działa Arka - L'Arche?

Jean Vanier (ur. 1928), filozof i teolog, autor wielu książek, jest synem Generalnego Gubernatora Kanady. W czasie wojny jako trzynastolatek wstąpił do marynarki wojennej i po kilku latach został na lotniskowcu oficerem brytyjskiego bombowca. Wydawało się, że wzorem swego ojca zrobi karierę wojskową, ale w 1950 roku porzucił Royal Canadian Navy. Przez kilka następnych lat był członkiem, a następnie dyrektorem wspólnoty „L'eau vive” (Woda życia), później spędził rok w opactwie trapistów La trappe Bellefontaine. W 1962 r. obronił doktorat w paryskim Instytucie Katolickim i krótko wykładał filozofię moralną w Toronto.

We Francji spotyka dominikanina, ojca Thomas Philippa. Spotkanie to ma decydujący wpływ na dalszy kierunek jego życia. W 1963 roku ojciec Thomas, zaprasza Jean Vanier do Trosly-Breuil, wsi położonej 100 km na północ od Paryża, gdzie pełni on funkcję kapelana Zakładu dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie. Wizyta ta głęboko poruszyła Jeana Vanier, który podejmuje decyzję poświęcenia swego życia osobom niepełnosprawnym.

W 1964 roku, w tej samej wiosce kupuje dom, w którym zamieszkuje wraz z dwoma niepełnosprawnymi mężczyznami. W ten sposób powstaje pierwszy dom L'Arche, organizacji, która dziś liczy 131 Wspólnot w 30 krajach. We Wspólnotach L'Arche, ludzie zdrowi dzielą życie z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie.

W 1971 roku, Jean Vanier wraz z Marie-Helene Mathieu zakłada we Francji Stowarzyszenie "Wiara i Światło", skupiające osoby niepełnosprawne, ich rodziców i przyjaciół.

W 1997 roku otrzymuje nagrodę Papieża Pawła VI.

L'Arche — dziś to Międzynarodowa Federacja Wspólnot, w których niepełnosprawni i ich przyjaciele mieszkają, pracują i modlą się razem. Domy L'Arche tworzone są na wzór domów rodzinnych i w niczym nie przypominają domów czy zakładów, w których mieszkają dziesiątki osób niepełnosprawnych.

"Wierzymy, że Bóg powołuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną i asystentów do wspólnego życia, do wspólnej modlitwy i do tego, abyśmy wzajemnie się miłowali i aby nasza praca była odpowiedzią na wołanie ubogiego".( Jean Vanier)

 

Jean Vanier jest autorem licznych publikacji, tłumaczonych również na język polski:

"Wspólnota, miejsce radości i przebaczenia" ( wyd. Edition-Spotkania - 1991)

"Każda osoba jest historią świętą" ( wyd. W drodze - 1999 )

"Odkryć własne człowieczeństwo" ( wyd. Karios - 2001 )

"Źródło łez" ( wyd. Salvator - 2002 )

"Umiłować aż do końca" ( wyd. Znak - 2002 )

„Odnaleźć pokój” (wyd. Salwator — 2004)

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama