Śp. Kard. Bernard Gantin

Biogram kard. B. Gantina (1922-2008)



Śp. kard. Bernardin Gantin



13 maja zmarł w Paryżu kard. Bernardin Gantin, były metropolita Cotonou, dziekan Kolegium Kardynalskiego, zwierzchnik różnych dykasterii Kurii Rzymskiej.

Urodził się 8 maja 1922 r. w Toffo w Beninie. Jego ojciec był urzędnikiem kolei. W 1936 r. wstąpił do niższego seminarium duchownego. 14 stycznia 1951 r. został wyświęcony na kapłana w Ouidah i tam przez dwa lata uczył języków obcych w wyższym seminarium duchownym. Od 1953 r. studiował w Rzymie w kolegium Urbanianum i na Uniwersytecie Laterańskim. Ukończył teologię i prawo kanoniczne. 11 grudnia 1956 r., kiedy przygotowywał w Rzymie pracę doktorską z prawa kanonicznego, Pius XII mianował go biskupem pomocniczym w Cotonou. Miał wówczas zaledwie 34 lata. 4 lata później został arcybiskupem Cotonou. Był pierwszym czarnoskórym metropolitą na kontynencie afrykańskim. 27 czerwca 1977 r. Paweł VI kreował go kardynałem.

Zajmował się organizacją katechezy w całej francuskojęzycznej Afryce. W Abidżanie założył Wyższy Instytut Kultury Religijnej. Przyczynił się również do powstania Centrum Katechetycznego w Ouidah. Był przewodniczącym regionalnej konferencji episkopatu, do której należeli biskupi z ośmiu krajów Afryki Zachodniej. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.

W 1971 r. Paweł VI powołał go do Rzymu, gdzie pełnił kolejno funkcje drugiego sekretarza i sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów (od 1973 r.), wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Papieskiej Rady «Iustitia et Pax» (od 1975 r.), przewodniczącego Papieskiej Rady «Cor Unum» (od 1976 r.), prefekta Kongregacji ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej (od 1984 r.) oraz dziekana Kolegium Kardynalskiego (od 1993 r.). Był pierwszym Afrykaninem, któremu powierzono kierowanie dykasterią Kurii Rzymskiej. W 1998 r. ze względu na wiek zrezygnował z funkcji prefekta Kongregacji ds. Biskupów, a w 2002 r. — dziekana Kolegium Kardynalskiego. Wtedy też powrócił do Beninu i włączył się w misyjne dzieło tamtejszego Kościoła.




opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama