Ogródek warzywny na taczce

Jak dziecko może założyć swój przenośny mini ogródek warzywny? Oto sposób na kreatywną zabawę na świeżym powietrzu

Aby wyhodować swoje własne smaczne warzywa, wcale nie potrzebujesz wiele przestrzeni w swoim ogrodzie. Możesz je mieć nawet, jeśli w ogóle nie masz ogrodu. Wykorzystując starą taczkę, kilka rodzajów nasion lub sadzonek, które nie rosną zbyt wysokie i duże, możesz założyć swój przenośny mini ogródek warzywny. Wybierz do niego roślinki, które dość szybko rosną oraz – ze względu na to, że taczka nie jest zbyt głęboka – takie, które nie mają zbyt długich korzeni.

Ogródek warzywny na taczce

Jak wykonać taczkę pełną zdrowia?

1. Na wiosnę, gdy już miną przymrozki, ustaw swoją taczkę w słonecznym miejscu, jednak tak, aby nikomu nie stała na drodze. Poproś osobę dorosłą o pomoc w przewierceniu dziurek w dnie taczki w odległości około 10-15 cm od siebie. Za pomocą szczotki do szorowania i ciepłej wody z mydłem wyczyść dobrze taczkę i pozostaw do wyschnięcia. Na dnie taczki wysyp około 2-3-centymetrową warstwę żwirku, aby zapewnić prawidłowy przepływ wody w ziemi.

Ogródek warzywny na taczce

2. W osobnym wiaderku zmieszaj ziemię ogrodową z granulkami zatrzymującymi wodę, a następnie wysyp mieszankę na taczkę tak, aby wypełnić ją do wysokości około 4-5 cm od brzegu.

3. Utnij kawałek sznurka ogrodowego nieco dłuższy niż długość taczki i przypnij jego końce do taczki klamerkami, wyznaczając nim jej środek. Utnij kolejne dwa kawałki sznurka nieco dłuższe niż szerokość taczki, podziel nimi taczkę na sześć kawałków i również zamocuj je klamerkami. Sznurki te będą spełniały rolę małych płotków w Twoim ogródku.

4. W każdym kwadracie wysiej lub zasadź inny rodzaj przygotowanych roślinek (zobacz strony 14-15 w książce). Rośliny najwyższe (bób, pomidorki itp.) posadź w najgłębszym miejscu taczki, aby ich korzenie miały wystarczająco dużo miejsca. W płytszym miejscu posadź niższe rośliny (sałatę, rzodkiewkę itp.).

5. Rośliny takie, jak pomidory, fasola, bób rosną dość wysokie, więc w miejscu ich posadzenia wetknij w ziemię patyczek, abyś mógł je potem do nich przywiązać (zobacz strona 13 w książce).

6. Podlewaj regularnie sadzonki i nasionka za pomocą konewki z sitkiem, aby nie naruszyć ziemi wokół nich. Ziemia na taczce powinna być przez cały czas wilgotna.

7. Gdy nasionka wykiełkują na wysokość około 1 cm, być może trzeba będzie rozsadzić sadzonki, aby miały więcej miejsca (zobacz strona 12). Sprawdź na opakowaniu nasionek, jakie odległości powinno się zachować między ich sadzonkami, i wyrwij niektóre z nich, aby zastosować się do instrukcji.

8. Zbieraj regularnie warzywa, gdy będą już dojrzałe. Najpewniej pierwsza pojawi się rzodkiewka. Jedz na zdrowie!

Ogródek warzywny na taczce

Jest to fragment książki:

Spotkania z naturą

Wydawnictwo Jedność
ISBN: 978-83-7971-030-0

Przyroda to prawdziwa skarbnica wiedzy i kopalnia pomysłów na twórczą i kreatywną zabawę. Spotkania z naturą rozwijają w dzieciach miłość do przyrody, pokazując im, jak za pomocą jej darów tworzyć zabawki, przedmioty codziennego użytku i rozmaite gry. Gałązki, patyczki, liście, muszelki, szyszki… wystarczy odrobina wyobraźni i powstaną z nich rzeczy niezwykłe!

Każdy mały miłośnik natury znajdzie w tej książce wiele propozycji, jak siać rośliny i pielęgnować je w trakcie wzrostu, jak opiekować się zwierzętami i jak dbać o nasz piękny zielony świat.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama