Menu Główna


Wzrosła liczba katolików na świecie

Źródło: RV/mm | Data publikacji: 24.10.2016

Wzrost liczby katolików na świecie o ponad 18 mln odnotowuje ostatnie wydanie Rocznika Statystycznego Kościoła (zawierające dane z 31 grudnia 2014 r.) w porównaniu z danymi edycji ubiegłorocznej.

Według tych najnowszych statystyk liczba wyznawców katolicyzmu osiągnęła prawie 1 mld 300 mln. Na wszystkich kontynentach widać wzrost, jednak wyjątek stanowi Europa, gdzie katolików jest o 57 tys. mniej niż według danych z wydania ubiegłorocznego. Procentowo liczba katolików wzrosła prawie o 1 promil.Zauważyć należy niewielki wzrost liczby księży na świecie, przede wszystkim na kontynencie azjatyckim i afrykańskim. Natomiast w Europie jest o ponad 2.500 kapłanów mniej, a w Ameryce – o ponad 120.

Spada także liczba braci i sióstr zakonnych. W porównaniu z danymi z poprzedniego wydania Rocznika Statystycznego Kościoła braci zakonnych jest prawie o 700 mniej, a zakonnic – o blisko 11 tys. Największy spadek, w obu przypadkach, notuje się w Europie i Ameryce.

Odnotujmy ponadto, że na świecie mniej jest seminarzystów przygotowujących się do kapłaństwa – mianowicie niecałych 117 tys. Wzrost liczby kleryków w seminariach zauważa się tylko w Afryce i Oceanii, a na pozostałych kontynentach jest ich coraz mniej.

pp/ rg


Kalendarium

22 sierpnia 2017 r.

Ważne fakty

1968 Papież Paul VI przybył do Kolumbii (pierwsza w historii wizyta papieska w Ameryce Pd.)
1962 Zamach na gen. De Gaulle''a (nieudany)
1910 Korea została zajęta przez Japonię.
1864 Konwencja Genewska zatwierdziła istnienie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża dla ratowania rannych i jeńców wojennych.
1846 Nowy Meksyk został zajęty przez Stany Zjednoczone.
1788 Założono brytyjską kolonię Sierra Leone, w której umieszczano wyzwolonych z imperium brytyjskiego niewolników.
1642 Rozpoczęła się angielska Wojna Domowa (między zwolennikami Karola I a zwolennikami parlamentu).
1584 W Lublinie zmarł Jan Kochanowski
1485 Ryszard III angielski (ostatni Plantagenet na tronie ang.) zabity pod Bosworth

Urodzili się

1928 Karlheinz Stockhausen, kompozytor niemiecki
1908 Henri Cartier-Bresson, fotograf franc.
1893 Dorothy Parker, humorysta i pisarz ameryk.
1891 Jacques Lipchitz, rzeźbiarz i malarz ameryk.
1874 Max Scheler, filozof niemiecki (fenomenologia)
1862 Claude Debussy, kompozytor franc.
1831 William H. Cummings, muzykolog angielski
1800 Edward B. Pusey, angielski biblista i teolog

Liturgia na dziś

22 sierpnia 2017

XX Tydzień zwykły

Pierwsze czytanie:Sdz 6,11-24
Psalm responsoryjny:Ps 85
Ewangelia:Mt 19, 23-30

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej

Patroni

NMP Królowa*, św. Symforian m. (Augustodunum, Francja), św. Tymoteusz m. (Rzym), św. Filip Benizi (Tuderti, Włochy), bł. Jakub Bianconi (Mevania, Włochy), bł. Tymoteusz z Minticulo, bł. Tomasz Percy m. (York), bł. Wilhelm Lacey i Ryszard Kirkman m. (York), św. Jan Wall OFM m. (Worcester, Anglia), św. Jan Kemble m. (Hereford, Anglia), bł. Bernard Peroni OFMCap (Piceno, Włochy), bł. Eliasz Leymaria z Laroche m., bł. Szymon Lukacz m. (Stanisławów)

Ewangelia
Mt 19, 23-30

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, powiadam wam: Bogatemu trudno będzie wejść do królestwa niebieskiego. Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego».

Gdy uczniowie to usłyszeli, bardzo się przerazili…

Jan Paweł II:

Zarzuca się Kościołowi katolickiemu, że w rzeczywistości sprzyja rozpowszechnieniu się przerywania ciąży, ponieważ uparcie obstaje przy swojej nauce o moralnej niegodziwości antykoncepcji. Taka argumentacja okazuje się w rzeczywistości zwodnicza. Być może wielu ludzi rzeczywiście stosuje środki antykoncepcyjne po to, aby nie narażać się później na pokusę aborcji. Jednakże antywartości wszczepione w „mentalność antykoncepcyjną” (...) sprawiają, że ta właśnie pokusa staje się jeszcze silniejsza, jeżeli dojdzie do poczęcia „nie chcianego” życia. W istocie, kultura proaborcyjna jest najbardziej rozpowszechniona właśnie w środowiskach, które odrzucają nauczanie Kościoła o antykoncepcji.

Rozwijaj z nami największy portal katolicki Opoka.org.pl

Sonda

Czy przyjmujesz odwiedziny duszpasterskie?

Tak Nie Zobacz wyniki

Partner
Fundacji:

Partnerzy
naukowi:

Newslettery:

Partner
technologiczny: