Menu Główna


Rzym: konferencja na temat odnowy Kościoła

Źródło: AŚ; lg/ rv | Data publikacji: 05.03.2015

„Odnawiając Kościół w czasach sekularyzacji: dialog holistyczny i wizja kenotyczna” – to tytuł sesji zorganizowanej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Dwudniowe obrady, które zgromadziły naukowców z całego świata, poświęcone są refleksji na temat zmieniającej się współcześnie rzeczywistości w świetle wyzwań stawianych przez Ewangelię. Chodzi tu m.in. o sprawę nowej ewangelizacji wpisanej w kontekst pluralizmu dzisiejszych społeczeństw. Prelegenci podejmowali także problem misji i posługi Kościoła oraz właściwego odczytywania jego nauczania w kontekście aktualnych wyzwań naszego globu, jak zachowanie pokoju czy polaryzacja systemów wartości.

W sympozjum wziął udział rzecznik polskiego episkopatu. Ks. Józef Kloch podkreśla, że jest to wyjątkowa okazja, by dzielić się doświadczeniami Kościołów, które w różnych zakątkach świata korzystają ze zdobyczy nauki i nowych technologii.

„Tu przyjechali ludzie z całego świata, od Peru, przez Holandię, Polskę, Stany Zjednoczone, aż po Ukrainę. I ci ludzie wymieniają się swoimi doświadczeniami. Pomagają w tym tematy poszczególnych paneli. To jest właśnie Kościół słuchający, wsłuchujący się w to, co mówi nauka, w to, co mówią nawet nowe technologie. To jest Kościół, który wykorzystuje doświadczenie głoszenia Ewangelii. To jest też Kościół zapraszający do dialogu. I to jest w końcu Kościół, który służy wszystkim ludziom. Te hasła są dobre dla wszystkich Kościołów na świecie. A zatem Kościół, który słucha, zaprasza, służy i korzysta z doświadczeń nawet najnowszych technologii” – powiedział ks. Kloch.


Kalendarium

19 września 2017 r.

Ważne fakty

1997 Rosyjski parlament, ignorując protesty Stolicy Apostolskiej i Waszyngtonu, uchwalił ustawę o wolności sumienia i stowarzyszeniach religijnych, faworyzującą prawosławie, a m.in. katolicyzm traktujący jako religię nietradycyjną.
1893 Nowa Zelandia jako pierwszy kraj nadała prawa wyborcze kobietom.
1356 Pod wodzą Edward, Czarnego Księcia, Anglicy zwyciężyli Francuzów w bitwie pod Poitiers (Wojna Stuletnia)

Urodzili się

1911 William Golding, powieściopisarz angielski
1839 George Cadbury, producent czekolady i reformator społeczny
1802 Lajos Kossuth, bohater narodowy i prezydent Węgier (1849)
1655 Jan Luyts, niderlandzki fizyk, matematyk i astronom
86 Antoninus Pius cesarz rzym. (138-161)

Liturgia na dziś

19 września 2017

XXIV Tydzień zwykły

Pierwsze czytanie:1 Tm 3, 1-13
Psalm responsoryjny:Ps 101
Ewangelia:Łk 7, 11-17

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika

Patroni

św. January z Benewentu*, św. Peleus i jego Towarzysze, św. Emilia de Rodat, św. Maria z Cerevellon, św. Goericus lub Abbo, św. Teodor z Canterbury, św. Zuzanna z Eleutheropolis, św. Sequanus lub Seine

Ewangelia
Łk 7, 11-17

Jezus udał się do pewnego miasta, zwanego Nain; a podążali z Nim Jego uczniowie i tłum wielki. Gdy przybliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego – jedynego syna matki, a ta była wdową. Towarzyszył jej spory tłum z miasta.

Na jej widok Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej…

Jan Paweł II:

Uznanie braterstwa łączącego nas z innymi [wyznaniami chrześcijańskimi] nie jest przejawem jakiejś liberalnej filantropii albo niejasnego poczucia rodzinności. Wynika z uznania jednego Chrztu i z płynącego stąd wymogu, aby Bóg był uwielbiony w swoim dziele. Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu wskazuje, że pożądane jest wzajemne i oficjalne uznanie Chrztów. Nie jest to bynajmniej zwykły gest ekumenicznej uprzejmości, ale fundamentalne stwierdzenie eklezjologiczne.

Rozwijaj z nami największy portal katolicki Opoka.org.pl

Sonda

Czy przyjmujesz odwiedziny duszpasterskie?

Tak Nie Zobacz wyniki

Partner
Fundacji:

Partnerzy
naukowi:

Newslettery:

Partner
technologiczny: